Złuszczanie naskórka – zbędna przesada czy rzecz warta zachodu?
Czy rzeczywiście muszę coś złuszczać? Do tej pory tego nie robiłam/robiłem!
Czasy się zmieniają – obecne czasy są trudniejsze dla skóry niż np. 40 lat temu. Szybciej widać oznaki starzenia, choć kiedyś 40 letnia kobieta to była już “starsza pani”.

Co wpływa na skórę:
- Niezdrowy tryb życia w tym wysokoprzetworzone jedzenie
- szkodliwe warunki zewnętrzne
- stres
- złe jakościowo kosmetyki (z silikonami i innymi zapychaczami)
wszystko to ma wpływ na zdrowie i wygląd skóry. Warto ją wspomóc właściwą pielęgnacją dobrej jakości produktami kosmetycznymi.
Kilka słów o naskórku
Naskórek cały czas jest w procesie odnowy – odnowa całej jego warstwy zajmuje 28 dni.
Najgłębiej w naskórku znajdują się komórki rozrodcze, które z czasem przesuwają się ku górze, tworząc warstwę rogową skóry – rogową, która zabezpiecza przed urazami.

Naskórek jest jedną z trzech warstw skóry. Pełni on funkcję ochronną. Naskórek dzieli się na cztery lub pięć warstw. Są to (od zewnątrz): warstwa rogowa, warstwa jasna, warstwa ziarnista, warstwa kolczysta oraz warstwa podstawna. Grubość naskórka średnio nie przekracza 1 mm i jest większa w przypadku podeszwy dłoni i stóp. O tym, jak właściwie zadbać o skórę, szczególnie jeśli jest wrażliwa lub nadwrażliwa, piszemy w tym artykule
Po co mi peeling?
- Pozwala na dłużej zachować młodość.
- Usuwa zrogowaciały naskórek,
- skutecznie odblokowując pory.
- Poprawia krążenie krwi i przepływ limfy, co owocuje lepszym odżywieniem naskórka.
- Stymuluje skórę do produkcji kolagenu, poprawiając jej jędrność i napięcie.
- Przyspiesza proces odnowy biologicznej naskórka, spłyca blizny i drobne zmarszczki.
- Powoduje, że substancje odżywcze zawarte w kremach lepiej się wchłaniają.
Czy peeling jest dla każdego?
Tak, ale nie każdy.
1.Mechaniczny
Złuszczanie naskórka odbywa się dzięki wykonywaniu małych, okrężnych ruchów koniuszkami palców przez około 15-20 sekund – delikatny masaż zetrze martwe komórki oraz spowoduje lepsze dotlenienie skóry.
Niedopuszczalne są zbyt intensywne ruchy, które powodują rozciąganie skóry i sprzyjają powstawaniu zmarszczek (!)

Aby zapobiec podrażnieniom, należy wybierać produkty nieinwazyjne, łagodne, oparte na przebadanych dermatologicznie formułach. Drobinkami mogą być pestki owoców np. brzoskwini, czasem cukier (NIGDY: sól). Pamiętaj jednak, że w trakcie peelingu wszystkie substancje zawarte w nakładanej substancji mają ułatwiony dostęp do skóry. Wybieraj więc uważnie i sprawdzaj skład, żeby peeling nie wywoływał stanów alergicznych.
IDEALNY PEELING: Oprócz typowego działania jakim jest złuszczanie naskórka, powinien odżywić, nawilżyć i ujędrnić (wit. E, aloes, olej z ogórecznika).
2. Peel off
zastyga i jest ściągany jak maska (zobacz zdjęcie poniżej). Złuszczanie naskórka polega na ściąganiu go wraz z maską.

3.Enzymatyczny
dla skóry wrażliwej, naczynkowej, tłustej, trądzikowej.
Działanie peelingu enzymatycznego polega na tym, że złuszczanie naskórka odbywa się dzięki zawartym w nim enzymom, które rozpuszczają warstwę rogową naskórka.
Wśród gotowych produktów można znaleźć głównie peelingi zawierające enzymy z owoców – bromelainę z ananasa i papainę z papai, które aktywują się podczas kontaktu z wodą. Zdarza się, że ich działanie wspiera niewielki dodatek kwasów hydroksylowych, np. kwas mlekowy.
Peeling enzymatyczny ma najczęściej formę gęstej pasty, kremu lub żelu. Nie zawiera drobinek ścierających, które są podstawowym składnikiem peelingu mechanicznego. Dlatego złuszczanie naskórka przy pomocy takiego peelingu jest o wiele łagodniejsze dla skóry, ale też efekty jego działanie nie są widoczne od razu. Nie dzieje się to jednak od razu i efekty działania takiego peelingu będą widoczne dopiero po 2-3 dniach od jego nałożenia na skórę.
Zobacz, jak działa i jak prawidłowo stosować ten rodzaj peelingu:
A co jeśli odpuścisz sobie złuszczanie naskórka?
Przede wszystkim zanieczyszczeniem, rozwojem bakterii, powstawaniem nieestetycznych zaskórników, a nawet trądziku. Cera staje się szorstka i gruba, traci także swój zdrowy koloryt. Zrogowaciały naskórek szczególnie wyczuwalny i zauważalny jest na skórze pięt, kolan i łokci, które ma zabezpieczać przed nadmiernym i intensywnym tarciem i uciskiem. Poza tym, że nie wygląda on estetycznie, to grozi powstawaniem bolesnych spękań, zakażeń, a także modzeli i nagniotków.