
Wypadanie włosów – czy istnieje sposób na łysienie?
Średnio 2 na 3 mężczyzn zaczyna łysieć przed ukończeniem 60. roku życia. Większość z nich, co wcale nie powinno nikogo dziwić, zupełnie nie ma ochoty rozstawać się z włosami. I tak na przykład, amerykańscy mężczyźni rocznie wydają miliard dolarów na usilne próby zatrzymania włosów przy sobie (a raczej na głowie). I choć nie ma jednego lekarstwa na łysinę, istnieje wiele sposobów na ograniczenie wypadania włosów. Jeśli jesteś mężczyzną ten temat powinien szczególnie cię zainteresować.
Jaka jest główna przyczyna wypadania włosów (łysienia)?
Badania sugerują, że najczęstszy rodzaj wypadania włosów, łysienie typu męskiego, może być wywołany przez wadliwe komórki progenitorowe wytwarzające włosy w skórze głowy.
Naukowcy od dawna uważali, że mężczyznom, których włosy stopniowo stają się cienkie – zaczynając od cofającej się linii włosów przy czole, a następnie sięgając coraz dalej w tył – brakuje wystarczającej liczby tych komórek. Wydaje się raczej, że komórki te po prostu nie są w stanie dokończyć normalnego rozwoju i dojrzeć do stanu, w którym w pełni funkcjonują (odkrycie to zostało opublikowane w Journal of Clinical Investigation).
Inne potencjalne czynniki przyczyniające się do wypadania włosów to
- choroba,
- wiek,
- genetyka,
- zmiany hormonalne, a nawet
- zwyczaje związane z pielęgnacją włosów.

Na tym ostatnim dzisiaj się skupię jako że innymi powinien zawsze zajmować lekarz.
Wypadanie włosów (łysienie) może dotyczyć tylko skóry głowy lub całego ciała i może być tymczasowe lub trwałe. Przyczyn jak widać może być wiele, ale jeśli jest ono zbyt intensywne, to znak, że dzieje się coś złego.
Co ważne, każdy może stracić włosy na głowie, choć częściej ten problem dotyczy mężczyzn.
Ten sam problem, różne podejścia
Nie wiem jakie jest twoje podejście do tematu łysienia, ale naprawdę są ludzie, dla których nie stanowi to problemu. Być może przyczyniła się do tego opinia części kobiet, które są zdania, że gładko ogolona męska głowa wygląda nadzwyczaj interesująco, a nawet wręcz pociągająco.

Inni znowu będą pokrywali głowę kryjącymi łysienie fryzurami czy nakryciami głowy.
Jeszcze inni wybiorą jeden z dostępnych zabiegów, aby zapobiec dalszej utracie włosów lub przywrócić ich wzrost. Jeśli jesteś w tej ostatniej grupie, przed kontynuowaniem leczenia wypadania włosów, najpierw porozmawiaj z lekarzem. Razem przedyskutujecie przyczyny wypadania włosów i opcje leczenia, gdyż sposób na łysienie będzie zależał od przypadku.
Oznaki i objawy wypadania włosów mogą obejmować:
1. Stopniowe przerzedzanie na czubku głowy
Jest to najczęstszy rodzaj wypadania włosów, który dotyka ludzi w miarę starzenia się. U mężczyzn włosy często zaczynają zanikać począwszy od linii włosów na czole.
Cofająca się symetrycznie linia włosów w przedniej części głowy jest też coraz częstszym wzorem wypadania włosów u starszych kobiet. Głównie mam tutaj na myśli łysienie czołowe włókniejące (FFA) – rzadką odmianę liszaja. Choroba ta najczęściej dotyczy kobiet po przekwitaniu, zdarza się jednak też u kobiet przed menopauzą oraz u mężczyzn.

2.Okrągłe lub niejednolite miejscowe wyłysienia
U niektórych osób utrata włosów odbywa się pod postacią okrągłych lub nieregularnych łysych miejsc na skórze głowy. Może też pojawiać się na brodzie lub brwiach. Skóra, zanim włosy wypadną, może swędzieć lub boleć.
3.Nagłe wypadanie dużej ilości włosów
Problem taki może pojawić się w wyniku nagłego, dużego i niespodziewanego fizycznego lub emocjonalnego szoku. Garść włosów może zostawać na grzebieniu podczas czesania lub w rękach podczas mycia włosów, a nawet po delikatnym szarpnięciu. Ten rodzaj wypadania włosów zwykle powoduje ogólne przerzedzenie włosów, ale jest tymczasowy.

4.Wypadanie włosów na całym ciele
Niektóre warunki i leczenie, takie jak chemioterapia raka, mogą powodować wypadanie włosów na całym ciele. W takich przypadkach włosy zwykle odrastają.
5.Łyse “placki” na skórze całej głowy
To zazwyczaj oznaka grzybicy. Szczególnie jeśli towarzyszą temu łamiące się włosy, zaczerwienienie, obrzęk, a czasem wydzielina.
Jak zapobiegać wypadaniu włosów u mężczyzn?
Większość rodzajów łysienia jest spowodowana genetyką (łysienie typu męskiego i żeńskiego). Tego rodzaju wypadaniu włosów nie można zapobiec.

Jednakże jest sporo rzeczy, które mogą pomóc w uniknięciu niepotrzebnego wypadania włosów:
Oto lista rozwiązań, które pomogą ci zmniejszyć wypadanie włosów lub nawet zupełnie sobie z nim poradzić:
1.Regularnie myj włosy łagodnym szamponem
Regularne mycie włosów ma na celu zapobieganie wypadaniu włosów poprzez utrzymanie włosów i skóry głowy w czystości. W ten sposób zmniejszasz ryzyko infekcji i łupieżu, które mogą prowadzić do łamania lub wypadania włosów. Ponadto czyste włosy sprawiają wrażenie większej objętości. W ofercie sklepów znajdziesz szampony specjalnie przygotowane dla mężczyzn z problemami z wypadającymi włosami. Może to być np. szampon Fortive Halier, który ma za zadanie
- stymulować wzrost nowych włosów i spowalniać ich wypadanie
- regenerować skórę głowy

Szampon ten ma zapewnić odżywienie i nawilżenie, czyli wszystko to, czego potrzeba zadbanym męskim włosom. Jak zdążyłam zauważyć, szampon cieszy się sporym uznaniem wśród męskiej części klientów.
Z myślą o kompleksowym zajęciu się problemem łysienia panów, producent postanowił uderzyć w sedno tworząc całą kurację ratującą panów przed łysieniem. Szampon dobrze jest stosować w połączeniu z olejkiem oraz nutrikosmetykiem. Olejek Oiltense Halier ma za zadanie odżywić włosy oraz (co bardzo ważne w przypadku częstej przyczyny łysienia), ograniczyć wydzialanie zatykającego pory skóry sebum.
„Magia, moc, efekty 100%”
To tylko jedna z opinii zadowolonych klientek.
Przeglądając ofertę produktów dla mężczyzn tej firmy, wpadłam też na ciekawe uzupełnienie całej kuracji Nutrikosmetyk w formie miękkich kapsułek dla mężczyzn ze skłonnością do nadmiernego wypadania włosów. Jestem zwolenniczką działania kompleksowego,, dlatego sądzę że warto wypróbować taki zestaw atakujący problem z każdej możliwej strony. Brawa dla producenta za inwencję!
2.Wypadanie włosów a tabletki witaminowe
Witaminy są nie tylko zdrowe dla ogólnego samopoczucia, ale także dobre dla twoich włosów. I tak witaminy:
- A wspomaga wytwarzanie zdrowego sebum w skórze głowy,
- E poprawia krążenie krwi w skórze głowy, aby pomóc mieszkom włosowym zachować produktywność,
- B pomaga włosom zachować zdrowy kolor.
Oczywiście warto wzbogacić dietę o inne dobroczynne składniki. Można wzbogacić dietę w specjalnie przygotowane suplementy witaminowe jak np. zestaw Piękne Włosy i Paznokcie. Oprócz wspomnianych witamin, znajdziesz tam szereg ekstraktów znanych z wyjątkowego działania na włosy i paznokcie, kwas pantotenowy, foliowy i wiele innych.

3.Wzbogać dietę w białko
Jedzenie chudego mięsa, ryb, soi lub innych białek sprzyja zdrowiu włosów, a to z kolei pomaga ograniczyć wypadanie włosów. Możesz też wspomagać się preparatami białkowymi, szczególnie jeśli jesteś weganinem lub mocno ograniczasz spożycie białka zwierzęcego. Duży wybór na rynku takich uzupełniaczy diety pomoże ci uzyskać pełnię zdrowia. Z produktów tego typu, ciekawą propozycją jest Bio Białko roślinne z kakao i spiruliną – wystarczy, że zmiksujesz w koktajlu lub rozpuścisz w szklance wody.
4.Masaż skóry głowy olejkami
Jeśli od dłuższego czasu doświadczasz wypadania włosów, powinieneś masować skórę głowy specjalnie do tego przeznaczonym olejkiem 2-3 razy w tygodniu. Odżywisz w ten sposób mieszki włosowe, pozwolisz odbudować strukturę włosa poprawiając jego jakość. KHADI Olejek amla do włosów oprócz tego stymuluje porost włosa i wpływa na objętość. Dodatkowo zapobiega przedwczesnemu siwieniu oraz likwiduje łupież.

5.Szczotkowanie mokrych włosów
Kiedy włosy są mokre, są w najsłabszym stanie. Unikaj szczotkowania mokrych włosów, ponieważ zwiększa się ryzyko ich wypadania. Ale jeśli musisz czesać mokre włosy, użyj grzebienia o szerokich zębach. Unikaj także zbyt częstego szczotkowania włosów, ponieważ może to spowodować uszkodzenie włosów i zwiększenie ich wypadania. Splątania rozdzielaj palcami, a nie grzebieniem czy szczotką.
6.Sok z czosnku, cebuli lub imbiru
Możesz wcierać sok w skórę głowy, pozostawić na noc i zmyć rano. Rób to regularnie przez tydzień, a zobaczysz zauważalny rezultat.
Możesz przygotowywać własne, domowe kosmetyki korzystając w wiedzy zawartej np. w książce Domowe kosmetyki na skórę i włosy – zrób je sam. 137 przepisów na naturalne i dostosowane do Twojego ciała środki pielęgnacyjne. Znajdziesz tam recepty na zdrowe specyfiki pozbawione chemii, a przeznaczone do przygotowywania w zaciszu domowym.
7.Dbaj o nawodnienie
Trzon włosa składa się w 1/4 z wody, więc pij co najmniej cztery do ośmiu filiżanek wody dziennie, aby zachować nawodnienie i wzrost zdrowych włosów. szczególnie ważne jest, aby nawadniać się w upalne dni. Zbyt mały poziom nawodnienia odbija się negatywnie na kondycji włosów. Uczucie pragnienia oznacza odwodnienie na poziomie 2%, co już ma duży wpływ na funkcjonowanie organizmu.

Jeśli nie jesteś w stanie zagwarantować swojemu organizmowi ciągłego nawadniania, skorzystaj z elektrolitów dobrej jakości. Pół łyżeczki Viridian Sports electrolyte fix rozpuszczone w 1 litrze wody da ci pewność, że dostarczysz organizmowi wlaściwego nawodnienia. Elektrolity to inaczej jony soli – sodu, potasu i magnezu, które znajdują się w płynach naszego ciała: krwi, osoczu.
8.Wcieraj zieloną herbatę we włosy
Badania wykazały, że wcieranie zielonej herbaty we włosy może pomóc w ograniczeniu problemu utraty włosów. Wszystko, co musisz zrobić, to zaparzyć dwie torebki zielonej herbaty w jednej filiżance wody, pozostawić do ostygnięcia, a następnie nałożyć na włosy. Dokładnie spłucz włosy po godzinie. Aby zobaczyć wyniki, ćwicz to regularnie przez 7 – 10 dni.
9.Wiedz, co jest złe dla włosów
Jeśli chcesz zachować zdrowe włosy, musisz wiedzieć, jak się nimi zająć. Unikaj rozcierania włosów ręcznikiem. Zamiast tego pozwól włosom wyschnąć naturalnie.

10.Zmniejsz spożycie napojów alkoholowych
Jeśli doświadczasz wypadania włosów, zmniejsz spożycie alkoholu, ponieważ picie alkoholu zmniejsza wzrost włosów. Jeśli możesz, wyeliminuj zupełnie alkohol, aby zobaczyć wyraźne zmiany w wzroście włosów.
11.Unikaj palenia
Palenie papierosów zmniejsza ilość krwi, która przepływa do skóry głowy, co powoduje ograniczenie wzrostu włosów.

12.Ruszaj się
Każdego dnia znajdź czas na aktywność fizyczną. Spaceruj, pływaj lub jeździj na rowerze przez 30 minut dziennie. Pomaga to zrównoważyć poziom hormonów, zmniejszając poziom stresu.
13.Odstresuj się
Są dowody medyczne na powiązanie stresu z wypadaniem włosów. Odstresuj się; jednym ze sposobów na to jest praktykowanie medytacji. Alternatywne terapie, takie jak medytacja i joga, nie tylko zmniejszają stres, ale przywracają równowagę hormonalną.

14.Unikaj ciągłego ogrzewania i suszenia
Nie poddawaj włosów częstym, stałym procedurom podgrzewania i suszenia. Ciepło osłabia białka włosów, a ciągłe ogrzewanie i suszenie może prowadzić do osłabienia i łamliwości, które powodują wypadanie włosów.
15.Chroń głowę przed potem
Mężczyźni z tłustymi włosami często zmagają się latem z łupieżem. Wynika to ze zwiększonej tendencji do pocenia się, co z kolei zwiększa szanse na wypadanie włosów. Używanie szamponów zawierających aloes może “ochłodzić głowę” i zapobiegać łupieżowi.
Uwaga motocykliści! Badania wskazują, że mężczyźni, którzy noszą kask, doświadczają poważnej utraty włosów latem. Wówczas pot gromadzi się w porach i osłabia cebulki włosów, powodując… wypadanie włosów.
16.Zmień sposób stylizacji włosów (dla mężczyzn z długimi włosami)
Fryzury takie jak kucyki lub warkocze ciągną włosy lub szarpią mieszki włosowe i mogą ostatecznie powodować łysienie.

17.Zadbaj o swoje zdrowie
Problemy zdrowotne są zwiastunami wypadania włosów. I odwrotnie – wypadanie włosów może być sygnałem problemów zdrowotnych. Upewnij się, że nie cierpisz na choroby przewlekłe czy infekcje. Problemy z włosami mogą być objawem niedoboru witamin, mikro oraz makroelementów. Zainwestuj w zestaw witamin, szczególnie jeśli towarzyszy ci długotrwały stres lub panuje okres jesienno-zimowy. Warto zwrócić uwagę na zestawy witamin przygotowane specjalnie dla panów np. Together Mens Multi. Taki produkt będzie uwzględniaj wyjątkowe potzreby takie jak uzupełnienie poszczególnych składników np. wyższe poziomy witamin z grupy B, cynku i selenu.
18.Rozsądnie z lekami
Niektóre leki mogą powodować działania niepożądane, a jednym z najczęstszych jest wypadanie włosów. Skonsultuj się z lekarzem przed rozpoczęciem kuracji (czytaj ulotki!). Poinformuj go, jeśli lek powoduje u ciebie wypadanie włosów. Jeśli tak się dzieje, poproś lekarza o zmianę leku.
19.Oczyszczaj skórę głowy
Stosuj peelingi przeznaczone do skóry głowy. Pozwolą ci one oczyścić powierzchnię skóry z brudu, zanieczyszczeń, łoju, czyli wszystkiego tego, co uniemożliwia cebulkom włosowym swobodny wzrost. Pamiętaj, że zanieczyszczona skóra głowy to również brak możliwości skutecznego wniknięcia składników odżywczych wgłąb mieszków włosowych.

20.Regularnie się badaj
Istnieje wiele schorzeń, szczególnie związanych ze skórą, które powodują zmiany w równowadze hormonalnej, które z kolei prowadzą do wypadania włosów. Regularnie odwiedzaj lekarza, aby zrobić rutynowe badania w kierunku chorób mogących mieć wpływ na kondycję włosów (np. morfologię).
21.Używaj właściwych kosmetyków do stylizacji
Staraj się unikać kosmetyków zawierających szkodliwe substancje takie jak pochodne ropy naftowej. Parabeny (zwykle konserwujące produkty i nadające właśiwą konsystencję) i SLS-y są dosyć powszechne w kosmetykach z nizszej półki. Zawierają silikony, które dają poczucie gładkości włosa, a tymczasem zaklejają go uniemożliwiając właściwe pobieranie substancji odżywczych.
Źródła:
Sobiya N. Moghul, (konsultacja: Dr S Sareen (chirurg, azjatyckie stowarzyszenie zajmujące się odbudową włosów) 20 Ways to reduce hair loss in men
Angela Haupt,What Causes Hair Loss? 9 Myths About Baldness