
Skóra nadwrażliwa, czyli jaka?
Termin ogólnie odnosi się do skóry, która jest bardziej podatna na stany zapalne lub niepożądane reakcje. Takiej, na której wszelkie czynniki agresywne zostawiają ślad w postaci zaczerwienień czy podrażnień. Osoby o wrażliwej skórze mogą silnie reagować na chemikalia, barwniki i zapachy obecne w produktach, które mają kontakt ze skórą.
Chociaż wiele objawów nadwrażliwości skóry twarzy jest niewidocznych, niektóre osoby również odczuwają zaczerwienienie, szczególnie na policzkach, strefie T, czole i brodzie.

Skóra nadwrażliwa – oznaki i objawy
Ze względu na upośledzoną barierę ochronną skóra nadwrażliwa jest podatna na tzw. stresory.
Można wyszczególnić trzy główne cechy skóry nadwrażliwej. Są to:
- upośledzona bariera skórna,
- nadreaktywne włókna czuciowe w naskórku i
- zaczerwienienia, często spowodowane stanem zapalnym.
Skóra jest podatna na bodźce, które byłyby tolerowane przez normalną skórę, a tymczasem wspomniane stresory wywołują szereg problemów, z których najczęstszym jest rumień (lub zaczerwienienie skóry).
Istnieje wiele powodów, dla których ludzie mają czerwoną skórę na twarzy, z których wiele (ale nie wszystkie) jest związanych z nadwrażliwością skóry twarzy.
W skrajnym przypadku skóra nadwrażliwa, która jest zaczerwieniona, zaczerwieniona i zaogniona, może być dotknięta przez przewlekłą chorobę zwaną trądzikiem różowatym. Jego objawy mogą pojawiać się i znikać w zależności od ekspozycji na czynniki wyzwalające.

Na skórze ze skłonnością do widocznych naczynek również pojawia się uczucie kłucia, pieczenia i inne odczucia, które opisują osoby z nadwrażliwością skóry. Cera również staje się zaczerwieniona, a na powierzchni widoczne są popękane naczynka. Skóra twarzy często jest napięta i podrażniona.
Skóra nadwrażliwa – typowe problemy
Zaczerwienienie
stan fizjologiczny, w którym twarz (czy ogólnie skóra) staje się wyraźnie zaczerwieniona – mogą być spowodowane m.in. lekami, gorączką, stresem, alkoholem (typowy czerwony nos pijaka) lub przyprawami.
Rumieniec
łagodniejsza forma zaczerwienienia, pojawia się szybko, gdy naczynia krwionośne zaopatrujące twarz rozszerzają się. Może się to zdarzyć, gdy skóra jest przegrzana i wymaga ochłodzenia (np. z powodu ćwiczeń, wysokiej temperatury otoczenia, a nawet uderzenia gorąca w okresie menopauzy). Może też być wynikiem zakłopotania lub stresu.

Oparzenie słoneczne
zaczerwieniona i czasami zapalna reakcja na szkodliwe promienie UV.
Reakcje alergiczne
niejednolite plamy powstałe w wyniku kontaktu z alergenami.
Urazy, infekcje lub stany zapalne.
Skóra nadwrażliwa, czyli skłonna do zaczerwienienia – przyczyny i wyzwalacze
Alergeny, zmiany temperatury, chemikalia
Rumień może wystąpić w wyniku nadwrażliwości skóry reagującej na bodźce, takie jak alergeny, zmiany temperatury czy chemikalia. Te wyzwalacze niekoniecznie wywołają taką reakcję w normalnej skórze, ale ze względu na upośledzoną barierę skórną i nadreaktywne włókna czuciowe, nadwrażliwa skóra twarzy jest bardziej podatna na podrażnienia. Podczas gdy zaczerwienienie skóry normalnej może powrócić do normalnego stanu w ciągu kilku minut, zaczerwienienie skóry spowodowane nadwrażliwością utrzymuje się znacznie dłużej (godziny, dni, a nawet miesiące).

Co może wpływać na przykre odczucia skóry nadwrażliwej?
Skóra nadwrażliwa może nie wykazywać w ogóle żadnych widocznych objawów, chociaż chorzy często skarżą się na nieprzyjemne doznania, które porównują między innymi do pieczenia czy palenia. Na takie odczucia mogą wpływać różne czynniki. Mają one to do siebie, że pogarszają leżące pod nią włókna czuciowe, powodując zaczerwienienie.

Są to czynniki:
- środowiskowe (ciepło, zimno, wiatr itp.),
- psychologiczne (złość, stres, intensywne emocje itp.),
- zewnętrzne (narażenie na niektóre chemikalia, detergenty, zapachy itp.),
- hormonalne (cykl menstruacyjny) i
- mechaniczne (nacisk na skórę).

Skóra nadwrażliwa i inne czynniki sprzyjające problemom
Inne czynniki mogące wpływać na zaczerwienienie twarzy to:
- wiek,
- genetyka,
- czynniki hormonalne,
- suchość skóry,
- rasa,
- pigmentacja skóry,
- wcześniej istniejące choroby i
- styl życia.
Na przykład, w raporcie International Journal of Dermatology *, znaczna większość osób ze skórą „wrażliwą” lub „bardzo wrażliwą” miała oparzenia słoneczne w dzieciństwie, która teraz łatwo czerwienieje po ekspozycji na słońce. Może to wynikać z fototypu skóry, ponieważ skóra wrażliwa dotyka głównie osoby o jasnej karnacji.

Rosnące zanieczyszczenie, zwłaszcza w środowisku miejskim, doprowadziło do wzrostu nadwrażliwości skóry twarzy. Odsłonięta bariera skórna jest bardziej wrażliwa na działanie agresorów w powietrzu i ciągłej aktywacji znajdujących się pod nią włókien czuciowych. Coraz więcej osób cierpi więc na reakcje alergiczne, które przyczyniają się do nadwrażliwości zaczerwienienia.
Dostępne rozwiązania dla skóry skłonnej do zaczerwienień
Specjalna, aktywna pielęgnacja skóry może uspokoić nadwrażliwą skórę. Zawsze lepiej będzie zapobiegać niż leczyć, więc jeśli to mozliwe unikaj wszystkich znanych czynników wyzwalających nadwrażliwość skóry. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe w praktyce (np. nie zawsze mamy wpływ na to, gdzie mieszkamy), więc następną najważniejszą rzeczą jest używanie produktów do pielęgnacji skóry w celu przywrócenia i ochrony uszkodzonej bariery skórnej.
Aby zminimalizować ryzyko nietolerancji lub reakcji alergicznych, stosuj „czyste” formuły, które zawierają tylko ograniczoną liczbę składników i są wolne od potencjalnych substancji drażniących, takich jak perfumy lub alkohol.
Mycie skóry nadwrażliwej
A teraz idź do łazienki i wyrzuć wszystkie mydła, żele i inne środki myjące zawierające mydło i alkohol. Ja nie żartuję! Podstawą pielęgnacji MUSI być łagodny żel do mycia, taki, który nie zaburzy bariery ochronnej twojej skóry (pamiętasz, że zaburzona bariera ochronna to jeden z 3 problemów jakie ma skóra nadwrażliwa?). Taki środek powinien nie tylko skutecznie i delikatnie oczyszczać skórę, ale i ją nawilżać.

Zastosuj hipoalergiczny Kolagenowy żel do mycia twarzy,
który łączy delikatną pielęgnację skóry nadwrażliwej z łagodzeniem pojawiających się na niej zmian. Zda on egzamin śpiewająco przy skórze zmęczonej, wrażliwej, wymagającej poprawy jędrności.
Jako ciekawostkę ci powiem, że znam panów, którzy uzywają tego żelu do golenia. Jego gęsta żelowa konsystencja ułatwia poruszanie się maszynki po skórze, a obecność aloesu świetnie koi naruszony naskórek. Zresztą, zobacz sama dlaczego dla mnie jest on numerem 1 codziennej pielęgnacji:
Dlaczego ten żel?
- Unikalny skład kosmetyku zapewnia skórze właściwe odżywienie (ekstrakt z Noni, kolagen naturalny), nawilżenie (gliceryna, która bardzo silnie wiąże wodę) i łagodzenie zmian (ekstrakt z aloesu, D-Panthenol).
- Co ważne, substancje użyte do stworzenia żelu są kompatybilne ze skórą i błonami śluzowymi. To powoduje, że nie uszkadzają płaszcza wodno-lipidowego (najważniejszej naturalnej bariery ochronnej skóry).
- Wyjątkowe jest również w nim to, że ma w składzie szereg niespotykanych w innych kosmetykach składników jak: magnez, wapń, fosfor, miedź, żelazo, liczne proteiny i enzymy.
- A wszystko wzbogacone o olbrzymią zawartość witaminy C, prowitaminy A i witamin z grupy B.
Jeśli szukasz czegoś wegańskiego, możesz zaopatrzyć się w Botaniczną piankę myjącą do twarzy Nacomi. Naturalna pianka do mycia, którą wykonasz też demakijaż. Producent opiera skład swojego produktu na ekstraktach z 3 roślin: orzecha Shikakai (działanie antyoksydacyjne), owoców drzewa kolibła egipskiego (wspomaganie regeneracji oraz odżywienie skóry) i gipsówki wiechowatej (działanie myjące i oczyszczające). Pianka działa kojąco na skórę.
W co jeszcze warto się zaopatrzyć?
Oczyszczanie skóry nadwrażliwej
Pisząc o oczyszczaniu skóry nadwrażliwej, nie sposób nie wspomnieć o peelingu. Czuję moralny obowiązek ostrzec cię przed używaniem peelingów mechanicznych/ścierających za pomocą drobinek. A to głównie z powodu tego, że taki peeling (inaczej zwany scrub) nie nadaje się dla takiej wlasnie skóry. I co ze złuszczaniem niepotrzebnego naskórka?
Odpowiedzią jest peeling enzymatyczny. Ma on najczęściej formę gęstej pasty, kremu lub żelu. Co ważne, nie zawiera drobinek ścierających, które są podstawowym składnikiem peelingu mechanicznego. Dlatego złuszczanie naskórka przy pomocy takiego peelingu jest o wiele łagodniejsze dla skóry. Więcej na temat działania peelingu przeczytasz w artykule Złuszczać czy nie złuszczać? – czyli o tym czego potrzebuje skóra
Odżywianie skóry nadwrażliwej
Jak już pewnie się domyślasz, ważne, aby używane kremy czy sera były przeznaczone do skóry nadwrażliwej. Właściwie dobrane składniki będą łagodniej obchodzić się z twoją skórą tak, że będzie w stanie zająć się wyłącznie odżywianiem, a nie walką z czynnikami drażniącymi.
Jednym ze składników często używanych w różnego rodzaju kosmetykach łagodzących jest aloes. Jeśli nie masz uczulenia a tę roślinę, wypróbuj np. Nacomi – Aloesowy żel krem do twarzy. Sok, ekstrakt z aloeasu oraz olej ze słodkich migdałów tworzą jedwabisty żel krem, który koi skórę oraz ją nawilża.

Jeśli szukasz produktu, który zminimalizuje reakcję spowodowaną podrażnieniami, skróci czas regeneracji skóry, a także sprawdzi się w przypadku skóry alergicznej, zaczerwienionej czy zmienionej dermatologicznie (seborrhoea dermatitis, contact dermatitis, neurodermatitis), zwróć uwage na Krem Probiotyczny do Skóry ze Zmianami Atopowymi firmy Nikel. W składzie ma m.in. proteiny kwasu mlekowego, olejek z jojoba, olejek eteryczny z wiesiołka – składniki kojące i odbudowujące epidermę.
A w nocy daj skórze nadwrażliwej odpocząć
W nocy w skórze zachodzi wiele zmian mających na celu regenerację. Warto wykorzystać ten czas na odbudowę i odżywienie. Oczywiście nie chodzi o zalepienie skóry byle jakim tustym kremem, a nałożenie czegoś, co spełni swoją funkcję naprawczo-odżywczą.
Z moich ulubionych kremów na noc polecam Krem na noc z kolagenem. Melisa i D-Pantenol łagodzą podrażnienia oraz zmniejszają skłonność do ich powstawania. Skóra jest aksamitna w dotyku. To, co zauważyłam na swojej cerze mieszanej (mająca skłonność do tłuszczenia strefa T i wrażliwa część boków policzków z tendencja do przesuszania + skóra naczyniowa) skóra ma jednorodny zdrowy wygląd i równomierne nawilżenie. Krem jakby dospasowuje się do skóry i naprawia ją tam, gdzie ona tego potrzebuje.
A co w tym kremie powoduje, że tak działa na skórę? Są to m.in. kolagen, Matrixyl 3000, ekstrakt z owoców tropikalnej rośliny Morinda Citrifolia, ekstrakt z aloesu, sojadine. Krem teraz możesz kupić z 10% rabatem.
Nieco tańszą propozycją jest Sukin, SENSITIVE Odżywczy krem na noc. Naturale oleje i masła, czyste ekstrakty z roślin i ziół – producent stawia na naturę. Krem jest odpowiedni do pielęgnacji cery wrażliwej, nadreaktywnej, a także takiej z rozszerzonymi naczynkami a nawet w trakcie kuracji dermatologicznych.
Brak pielęgnacji – do czego prowadzi?
Jeśli masz skórę skłonną do podrażnień i skórę naczyniową, powinnaś odpowiednio o nią zadbać. W przeciwnym razie w dalszej lub bliższej przyszłości spodziewaj się nieprzyjemności takich jak:
Trądzik różowaty
Postępująca choroba skóry, która zwykle zaczyna się od subiektywnych odczuć związanych z nadwrażliwą skórą, takich jak kłucie i pieczenie. Na początku zaczerwienienie może być tymczasowe, ale wraz z postępem choroby może stać się trwałe. Mogą pojawić się też guzy i pryszcze, a w niektórych ostrzejszych przypadkach może dochodzić do przekrwienia oczu. Nieleczony może przeobrazić się w nieestetyczne plamy, zmiany skórne podobne do trądziku, a nawet wpływać do deformację skóry (być może widziałaśtzw. nos pijaka – zgrubiała i czerwona skóra obejmujaca cały nos, stwarzająca wrażenie wiecznej opuchlizny).
Czy jest jakiś ratunek? Jest – dbanie o nie powiększanie się zmian.
Do najważniejszych czynności należy unikanie:
- słońca
- ekstremalnych temperatur (w tym sauny)
- peelingów mechanicznych
- agresywnych substancji w tym niewłaściwych produktów do mycia twarzy.
Skóra nadwrażliwa to spory problem całkiem niemałej rzeszy kobiet. Nie zawsze dobrze zdiagnozowana i źle traktowana z czasem odpowie wiecznym rumieniem czy nieestetycznymi pajączkami pod nosem. Aby uniknąć tego problemu, stosuj przedstawione powyżej zasady.
Już za tydzień więcej na temat tego do czego doprowadza nieprawidłowa pielęgnacja skóry naczyniowej. Na celownik wezmę trądzik różowaty.
* International Journal of Dermatology 2011, 50, 961–967
źródła:
Redness-prone facial skin – Symptoms, causes, triggers and treatments