Od 2000 roku na rynku pojawiło się już ponad 5000 nowych perfum.
Czy zastanawiałaś się kiedyś jaki jest skład perfum których używasz?
Piękne, często wymyślne opakowanie no i zapach, który ci odpowiada – to zwykle wystarcza aby kupić i używać perfum. A tymczasem okazuje się, że składniki typu naturalne olejki eteryczne czy syntetyczne kompozycje zapachowe mogą być przyczyną takich problemów, jak stany zapalne skóry, w tym tzw. egzemy, a nawet zaburzeń emocjonalnych.
Ale to nie wszystko. Zwróć uwagę, że większość z nas aplikuje (zresztą prawidłowo) perfumy bezpośrednio na skórę. Stąd przedostają się one do krwiobiegu i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Na liście tych problemów znajdują się nie tylko oczywiste reakcje alergiczne, ale też uporczywe migreny niewiadomego pochodzenia, zachwianie równowagi hormonalnej, a nawet… choroby nowotworowe.
Krótko o tym, skąd się bierze zapach w perfumach.
Perfumy to tak najogólniej mówiąc mieszanina związków zapachowych tzw. olejków zapachowych, środków homogenizujących i wzmacniających oraz rozpuszczalnika (zazwyczaj etanolu lub mieszaniny lekkich alkoholi alifatycznych).
Tak zwana wysokość zaperfumowania decyduje o tym czy mamy do czynienia z perfumami (od 20 % olejków zapachowych), wodą perfumowaną (15-20 %) czy wodą toaletową (5-15%). Olejki zapachowe mogą być pochodzenia naturalnego, zgodnie z modnym obecnie trendem, lub syntetyczne, co wcale nie jest zarzutem.
Co z tym składem?
Nie trzeba szukać w niedostępnych dla przeciętnego zjadacza chleba branżowych źródłach – zgodnie z raportem EWG (link do raportu w źródłach) wiele popularnych perfum, wód perfumowanych czy toaletowych zawiera w swoim składzie całą gamę niebezpiecznych chemikaliów. Część z nich pochodzi z przemysłowo przetworzonej ropy naftowej…
Ale to nie wszystko, badaniem produktów perfumeryjnych zajmowano się już w ubiegłym wieku i już wtedy okazało się, że wiele z nich ma w składzie mnóstwo niepożądanych, a wręcz szkodliwych dla zdrowia substancji takich jak:
- aceton,
- etanol,
- alkohol benzylowy,
- benzaldehyd,
- kamfora,
- octan benzylu,
- octan etylu,
- limonen,
- linalol
- chlorek metylenu.
Niestety w miarę szperania, atmosfera się zagęszcza, ponieważ w składzie przeanalizowanych partii wyrobów badacze zidentyfikowali – między innymi:
- ftalany, które mają za zadanie przedłużyć okres przydatności produktów zapachowych. Ftalany to substancje nieobojętne przede wszystkim gospodarce hormonalnej – zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Udowodniono, że mogą wpływać na spadek IQ u dzieci ciężarnych matek, które używały produktów je zawierających. Ftalany zostały zakazane w wielu krajach m.in. w całej Unii Europejskiej, ale nadal są identyfikowane w wielu bardzo popularnych produktach zapachowych.
- ponad 20 substancji chemicznych, które mogą powodować reakcje alergiczne oraz wiele problemów zdrowotnych takich jak bóle i zawroty głowy, przebarwienia, wymioty czy wysypka z podrażnieniem skóry.
- styren, który jest rakotwórczy (a nadal obecny w wielu produktach zapachowych z wyższej półki)
Jak to możliwe, że nie wiemy czym się spryskujemy?
Oczywiście możemy przeszukać badania i przejrzeć oficjalnie publikowane listy produktów obciążonych niewskazanymi składnikami, sprawdzić jaki jest skład perfum.
Jak to jednak możliwe, że producenci nas o tym wszystkim nie ostrzegają? Po prostu: nie mają takiego obowiązku. Po pierwsze nie są zobowiązani do ujawniania szczegółowego składu swoich wyrobów oraz ostrzegania klientów o możliwych skutkach ubocznych wynikających z ich korzystania. Ograniczeniem jest jedynie zakaz stosowania prawnie zabronionych substancji. I tyle. W gestii producenta leży natomiast czy ujawni swoje produkcyjne tajemnice. Zwykle wygląda to tak, że składem chwalą się ci, którzy mają się czym chwalić.
Czy coś powinno zwrócić naszą uwagę przy wyborze perfum?
Nie można tu uogólniać i podać jednej recepty na wszystko, ale na pewno warto zwrócić uwagę na informacje typu długość tzw. maceracji perfum.
Gdzie mogę kupić wysokiej jakości perfumy w rozsądnej cenie?
Jeśli chcesz kupić bezpieczne perfumy, których sami używamy, zapraszamy Cię do sklepu.
Źródła:
Scent of Danger: Are There Toxic Ingredients in Perfumes and Colognes?
NOT SO SEXY Hidden Chemicals in Perfume and Cologne – raport EWG
Deadly Scent: Toxic Perfume Chemicals – MAMAVATION
Why smelling good could come with a cost to health | US news …
Millions Report Adverse Reactions to Perfumes and Fragrances.