Skóra się starzeje – z czasem na pewno, ale czy to oznacza, że osoby do 50. roku życia ten temat też dotyczy?
To będzie ciężkie, ale niestety dotyczy to osób właściwie w każdym wieku. No nic, ktoś musi się z Wami podzielić tą straszną wiadomością i niech to będę ja: skóra zaczyna się starzeć w momencie, gdy dobiegnie końca okres dojrzewania.
Jeśli mam być szczera, skóra zaczyna się starzeć od pierwszego dnia życia – dojrzewa, zmienia się i nabiera nieco innych nawyków, zmienia się proces jej regeneracji itd.
Widoczne objawy starzenia pojawiają się na skórze dopiero parę lat po trzydziestce, czasem nieco wcześniej. Jak szybko i w jakim stopniu decyduje genetyka, ale i nasz tryb życia i sposób pielęgnacji skóry lub jej brak.
Gdzie fizycznie dokonują się zmiany?
Większość tych zmian starzeniowych następuje w skórze właściwej. Dotyczy to
- komórek tkanki łącznej, tak zwanych fibroblastów, rozrzuconych w całej skórze właściwej,
- wytwarzanych przez nie włókien tkanki łącznej, czyli kolagenu i elastyny.
Kolagen? Dużo się o tym ostatnio mówi. Rzeczywiście odgrywa on tak dużą rolę?
To najpopularniejsze białko w naszym organizmie, ale nas interesuje to jak i po co jest w skórze.
Sposób ułożenia włókien kolagenu przypomina gęstą siatkę lub nylonową pończochę, która doskonale daje się rozciągać, ale też trzyma całą konstrukcję stabilnie. Gdy skóra się starzeje, włókna są poluzowane, konstrukcja zaczyna pływać i to pływanie to wiotka, słabo naciągnięta skóra, zwisy, zmarszczki.
A elastyna? Jest nam potrzebna?
Elastyna jest jak stretch w ubraniach, który ma zwiększyć ich elastyczność. Włókna elastyny mają długi okres przydatności, około 70 lat. Niestety, wytwarzamy je tylko w dzieciństwie i jeśli zostaną zniszczone, nie mogą zostać zastąpione nowymi.
A jak jest z kolagenem? Czy kolagen produkujemy ciągle?
Z wiekiem skóra się starzeje, co wpływa na to, że zmniejsza się liczba nie tylko włókien kolagenu i elastyny. Produkcja kolagenu zwalnia po około 24. roku życia i praktycznie od tego momentu powinno się przestawić na zapobieganie przedwczesnemu starzeniu skóry. Początkowo u większości ludzi nie będzie to widoczne.
Czy starzenie to tylko mniejsza ilość i gęstość kolagenu?
Nie, gdy skóra się starzeje, zanika nam część naczyń krwionośnych. Naczynia krwionośne są także otoczone przez elastyczne włókna, które, jak już wiemy, się starzeją. Pewnie nieraz zauważyłaś wyraźnie widoczne żyłki na policzkach i nosie u osób starszych lub nawet w średnim wieku. Naczynia krwionośne, które z wiekiem stały się mniej elastyczne i kurczliwe, prześwitują wówczas przez skórę w postaci siateczki czerwonych żyłek.
Co jeszcze wynika z upływu lat?
Z upływem lat w skórze zmienia się wiele. Proces regeneracji skóry dojrzałej wydłuża się i trwa już nie 28, ale około 50 dni. Dłużej rosną paznokcie, włosy, dłużej też goją się rany. Leczenie takiej np. grzybicy paznokci może zająć nawet rok. Z biegiem lat opada tkanka łączna, tłuszczowa – działa grawitacja. Skóra wydaje się zmęczona, obwisła.
Wyobraź sobie, że w twarz wpisany jest trójkąt. W młodości jest to trójkąt stojący na czubku, z czasem obraca się on o 180º, tak że górny wierzchołek znajduje się u nasady nosa. Z wiekiem ta wspomniana wcześniej siatka rozciąga się, zaczyna opadać.
Co wpływa na zużywanie się tkanki?
- zmniejszenie produkcji hormonów płciowych i hormonów wzrostu
- wolne rodniki
- słońce
- papierosy
- ogólnie niekorzystny tryb życia
Na podstawie książki Adler Yael „Skóra. Fascynująca historia”