Maski na twarz powodują trądzik – jak sobie radzić

Table of Contents

Żyjemy w czasach, kiedy wyjście z domu bez maski na twarz może być niebezpieczne. Nawet przy obniżeniu wymagań i obostrzeń, ciągle trzeba z nich korzystać w czasie zakupów, jazdy autobuse i w innych okolicznościach związanych z przebywaniem w grupie. Nawet jeśli dłuższy czas udawało Ci się unikać tych niewygodnych osłon, to przecież w końcu będziesz potrzebowała wyjść z domu a bez maski na twarz nie możesz tego zrobić. 

maski na twarz powodują trądzik
Maski na twarz powodują trądzik - jak sobie radzić 5

Niestety maski na twarz przynoszą ze sobą wiele problemów skórnych (nie wspominając o zaparowanych okularach). Najszybciej zauważalnym dla nas problemem jest… trądzik. Sytuacja jest dla nas wszystkich zupełnie nowa i wielu rzeczy w kontekście wirusa dopiero się uczymy. Dzisiaj proponuję nauczyć się dbania o skórę pod maseczką. Po co? Wszystko po kolei.

Czy maski na twarz powodują trądzik?

Niestety tak. Rzeczywiście mamy do czynienia z czymś na dużą skalę – trądzik wywoływany przez maski staje się tak powszechny, że zjawisko zyskało swój własny przydomek: maskne

Oto 3 najczęstsze problemy skóry związane z noszeniem maski:

1.Zmiana pH skóry, co czyni ją bardziej podatną na rozwój bakterii 

Głównie chodzi tu o Propionibacterium Acnes (Cutibacterium acnes)*, wszechobecny organizm, bakterię  zamieszkującą skórę, która bierze udział w wywoływaniu trądziku. Rozmawianie i wydychanie powietrza w masce zwiększa temperaturę i powoduje zatrzymanie dużej ilości wilgoci między skórą a maską. To idealne wręcz środowisko dla rozwoju wszelkich niepożądanych organizmów. 

trądzik
Maski na twarz powodują trądzik - jak sobie radzić 6

2.Maski na twarz mogą powodować duże tarcie na skórze,

powodując, że staje się wrażliwa, co prowadzi do kontaktowego zapalenia skóry, a nawet zwiększenia produkcji łoju. Uszkodzona zostaje zewnętrzna warstwa ochronna. 

w masce
Maski na twarz powodują trądzik - jak sobie radzić 7

3.Brudne maski na twarz mogą doprowadzić do zatkania porów

które są wylęgarnią nie tylko trądziku, ale i wielu innych problemów skórnych. Bakteriom znajdującym się na powierzchni skóry łatwo dostać się głęboko w zatkane gruczoły łojowe, powodując zwiększone zapalenie i wybuchy trądziku. Czy teraz już wierzysz, że maski na twarz powodują trądzik?

Co robić?

Przede wszystkim przyjąć, że szczególne warunki wymagają podjęcia szczególnych kroków. Ważne też, aby robić to łatwo i skutecznie, nie rezygnując przy tym z bezpieczeństwa.

Jak zapobiegać trądzikowi gdy maski na twarz są wymagane? 

1.Jeśli używasz maski wielokrotnego użytku, pierz ją codziennie. 

Utrzymuj maskę w czystości: pierz ją w delikatnym mydle bez barwników i substancji zapachowych. Maski na twarz powodują trądzik, ale brudne maski to dosłownie lęgowisko trądziku. Sztuczne barwniki lub zapachy mogą natomiast dodatkowo  podrażniać skórę przy dłuższym kontakcie. Jeśli używasz jednorazowej maski, wyrzuć ją po użyciu i noś nową codziennie. 

2.Oczyść i nawilż skórę natychmiast po zdjęciu maski. 

Nawilżacze na bazie żelu i wody są lekkie i mogą zapobiegać zatykaniu porów skóry. Używaj kosmetyków  nawilżających z aloesem czy olejkiem z drzewa herbacianego. Pomoże to uspokoić skórę i wyleczyć ślady po podrażnieniach wynikających z tarcia skóry. Ważne jest, aby przywracać zaburzone w czasie noszenia maski pH skóry (5,5).

3.Umyj twarz 2-3 razy dziennie delikatnym środkiem czyszczącym. 

Jeśli masz trądzik, używaj łagodnego żelu do mycia. Taki środek powinien nie tylko skutecznie i delikatnie oczyszczać skórę, ale i ją nawilżać. 

mycie twarzy2
Maski na twarz powodują trądzik - jak sobie radzić 8

Zastosuj hipoalergiczny Kolagenowy żel do mycia twarzy, 

który łączy delikatną pielęgnację wymagającej skóry z łagodzeniem zmian. Świetnie się nadaje również do skóry zmęczonej, wrażliwej, wymagającej poprawy jędrności.

Dlaczego ten żel?

  • Unikalny skład kosmetyku zapewnia skórze właściwe odżywienie (ekstrakt z Noni, kolagen naturalny), nawilżenie (gliceryna, która bardzo silnie wiąże wodę) i łagodzenie zmian (ekstrakt z aloesu, D-Panthenol).
  • Co ważne, substancje użyte do stworzenia żelu są kompatybilne ze skórą i błonami śluzowymi. To powoduje, że nie uszkadzają płaszcza wodno-lipidowego (najważniejszej naturalnej bariery ochronnej skóry).
  • Wyjątkowe jest również w nim to, że ma w składzie szereg niespotykanych w innych kosmetykach składników. Warto tu wymienić: magnez, wapń, fosfor, miedź, żelazo, liczne proteiny i enzymy.
  • A wszystko wzbogacone o olbrzymią zawartość witaminy C, prowitaminy A i witamin z grupy B. 

Szukaj kremu nawilżającego

dostosowanego do skóry trądzikowej. Tak, wiem, kuszące jest pominięcie kremu nawilżającego, aby ograniczyć tłustość skóry. Jednak gdy go ominiesz, sprawi to, że twoja skóra będzie nadmiernie kompensować, wytwarzając jeszcze więcej łoju, co jeszcze bardziej wzmoży trądzik. Zamiast tego szukaj wersji beztłuszczowych, lekkich kremów. 

Dbaj o naturalną barierę skóry

Maska ​​stale ociera się o skórę i stopniowo zużywa naturalną barierę skóry (najbardziej zewnętrzną warstwę skóry, która działa zarówno jako strażnik przed wrogami z zewnątrz, jak i utrzymuje właściwe środowisko skóry w tym nawilżenie). Gdy naturalna bariera jest niszczona, skóra staje się bardziej podatna na infekcje, stany zapalne, swędzenie i łuszczenie. Aby temu zapobiec, zmniejsz liczbę aktywnych składników, takich jak retinol, i stosuj więcej leczniczych, wzmacniających barierę takich jak kwas hialuronowy, peptydy i ceramidy.

I tutaj również chciałabym ci polecić wyjątkową rzecz

tonik łagodzący.

  • Sprawdzi się szczególnie przy cerze wymagającej, skłonnej do podrażnień.
  • Co najważniejsze, przywraca właściwe pH skóry, a to jak już wiesz, jest główny problem wynikający z noszenia masek.
  • Poprawia stopień nawilżenia, oczyszcza i przywraca właściwe pH, a także ma działanie łagodzące (aloes) i przeciwzapalne (D-panthenol). Jak widzisz to nie tylko tonik, ale mocny sprzymierzeniec w walce z trądzikiem i wysuszeniem skóry. 
  • Tonik łagodzący możesz kupić tutaj.

Noś minimalny lub żaden makijaż pod maską

Staraj się unikać w szczególności grubych podkładów, pudrów, fluidów i środków maskujących, które mogą prowadzić do zatkania porów i zwiększenia stanów zapalnych. Gdy makijaż zostanie uwięziony w gorącym i wilgotnym mikroklimacie (takim jak ten pod maską), to szybka droga do zatkania porów. Absolutnie nie możesz pominąć makijażu? Używaj produktów bezolejowych, nie zatykających porów i starannie zmyj wszystko, jak tylko wrócisz do domu.

Kilka ważnych rzeczy na temat masek

Nie używaj bardzo ciasnych masek. 

Chcesz, aby maska ​​znajdowała się wystarczająco blisko skóry, aby pozostała na miejscu, nie powodując przy tym zbytniej zwężenia.

Dotykaj maski rękami jak najmniej. 

Zawsze myj ręce natychmiast po dotknięciu maski ochronnej. Chodzi nie tylko o wirus, ale i o bakterie i grzyby. One tylko czyhają na to, by zagościć na twojej skórze i zacząć jej podbój.

Wybierz odpowiednią maskę

Jednorazowe maski papierowe są najlepszą opcją. W ten sposób za każdym razem nosisz świeżą, czystą maskę, więc resztki łoju ani brudu nie mają kontaktu ze skórą. 

Kolejną najlepszą opcją jest noszenie maski z tkaniny – wykonanej z włókien bawełny. Bawełna jest miękka, co powoduje mniejsze tarcie o skórę. Jest to również bardzo oddychający materiał, który pomaga ograniczyć gromadzenie się ciepła i wilgoci. Możesz kupić świetne maski w firmach zajmujących się szyciem różnych produktów, dzięki czemu wspierasz także małe firmy. 

Elastyczne, mocno przylegające do twarzy maski z tkaniny mogą wyglądać lepiej, ale są zwykle nieprzyjemne w noszeniu. Co jednak najważniejsze, mogą powodować więcej uszkodzeń skóry niż prostsze jednorazowe maski chirurgiczne. Wszystko dlatego, że maski te tworzą wilgotniejsze i cieplejsze środowisko dla skóry – oddech w nich ma o wiele mniejszą szansę na ucieczkę. Gromadzenie się potu i łoju to już tylko krok od pojawienia się stanów zapalnych, wysypki i trądziku.

Jakie są najlepsze maski dla osób ze skórą trądzikową?

Najlepsze maski dla osób ze skórą skłonną do trądziku to zwykłe jednorazowe maski chirurgiczne. Są wykonane z włókniny i tworzone przy użyciu procesu rozdmuchiwania w stanie stopionym. Są lekkie, luźne, powodują minimalne tarcie skóry, a co najważniejsze są jednorazowe. Ciasne, elastyczne maski z tkaniny,o których wspomniałam powyżej są złym wyborem. Powodują większe tarcie, zwiększając tym samym wilgotność i temperaturę skóry, a w efekcie końcowym – trądzik.

Wskazówki dotyczące noszenia maski ochronnej podczas leczenia trądziku

Dokładne usuwaj łój i brud ze skóry przed i po założeniu maski

to najlepszy sposób na zmniejszenie ryzyka wybuchu trądziku. Jeśli uzupełnisz pielęgnację beztłuszczowym kremem nawilżającym (np. miejskim) zapobiegniesz przesuszeniu skóry. Będzie ona wtedy bardziej odporna na bakterie i stany zapalne.

Umyj twarz bardzo delikatnym środkiem do skóry z problemami trądzikowymi

Możesz użyć środka z AHA (kwasem salicylowym), który penetruje gruczoły skóry i zapewnia działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.

Możesz używać chusteczki beztłuszczowe

Jeśli czujesz, że pod maską robi się za gorąco, a skóra jest spocona, możesz użyć odtłuszczających ściereczek, aby się odświeżyć.

Lecz trądzik

Jeśli masz już aktywny trądzik, teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej jest przestrzeganie rutynowego leczenia trądziku. Dobra pielęgnacja skóry trądzikowej pomoże wyleczyć twoje obecne zmiany zapalne i zapobiegnie przyszłym wypryskom trądzikowym. Portale związane z dermatologią zalecają unikanie adaptalenu (Differin). Jest on znacznie bardziej drażniący niż np. nadtlenek benzoilu i kwas salicylowy.

Nawilż skórę

Pamiętaj, że skóra trądzikowa to skóra wymagająca dobrego nawilżenia! Zwykle jest przesuszona oraz często dodatkowo traktowana źle dobranymi i wysuszającymi kosmetykami. Beztłuszczowy krem ​​nawilżający pomoże chronić i naprawiać skórę bez zatykania jej porów. Nałóż cienką warstwę lekkiego nawilżacza na bazie wody pod maskę. Najlepszy czas na nawilżenie to poranne mycie twarzy. Jeśli chodzi o makijaż, najlepiej zastosować jaśniejszy podkład  niż zwykle (najlepiej na bazie mineralnej), aby zapobiec zatkaniu porów.

Obecna sytuacja komplikuje nam życie z bardzo wielu powodów. Naszej skórze, noszenie masek uniemożliwia swobodne oddychanie i funkcjonowanie. Staraj się więc przetrwać ten czas niezbędnego noszenia masek tak, aby nie zaszkodzić swojej skórze i nie pogłębić problemów skórnych, które już masz.

Źródła:

Dr. Yoram Harth, 12 Tips to Prevent COVID-19 Mask Acne (Maskne)

Maskne is real: How to prevent face mask related acne

Table of Contents