Czy stosowanie maseczki pielęgnacyjnej to potrzebny zabieg czy może zbędny dodatek? Czy wiesz jak często używać maski pielęgnacyjnej na twarz? Co zrobić, by maksymalnie wykorzystać
Maseczka pielęgnacyjna – zalety stosowania
Na regularnym stosowaniu masek na twarz odpowiednich do rodzaju skóry i problemów skórnych można naprawdę wiele zyskać. Nie zaskoczę cię pisząc, że korzyści z maski na twarz całkowicie zależą od wybranej formuły. Na przykład korzyści z maski glinianej będą inne niż korzyści z maski kolagenowej. W zależności od wybranej formuły maska może:
- oczyszczać pory
- poprawić teksturę skóry
- pochłaniać nadmiar sebum i brudu
- nawilżyć suchą skórę
- zminimalizować widoczność linii i zmarszczek
- zmiękczyć i wygładzić skórę
- usunąć zanieczyszczenia z porów
- rozjaśnić i nadać skórze blasku
- podratować zniszczoną skórę
- zwiększyć elastyczność skóry
- wypełnić głębsze linie i ujędrnić skórę
- zmniejszyć obrzęki pod oczami i kurze łapki
- zapewnij natychmiastowe uczucie nawilżenia
- zmniejszyć trądzik
Maseczka pielęgnacyjna – jak używać?
Właściwie możesz położyć sobie maskę na twarz w dowolnym momencie w ciągu dnia. Ale lepiej to zrobić przed czy po prysznicu? Chociaż przed zastosowaniem maski nie jest konieczne branie pełnego prysznica, zawsze należy oczyścić skórę, aby uzyskać najlepsze rezultaty. Aby pomóc w skuteczniejszej penetracji składników zawartych w masce, warto najpierw złuszczyć naskórek używając peelingu.
Po takim przygotowaniu skóry, możesz przystąpić do nałożenia maseczki pielęgnacyjnej. Oczywiście możesz spotkać się z maskami różnego rodzaju:
w płacie
nakładając upewnij się, że maska dobrze przylega do skóry we wszystkich pożądanych miejscach. Różnimy się wielkością twarzy, rozstawem oczu czy odległością nosa od ust, dlatego tak naprawdę należy dobrze maskę “przymierzyć” w trakcie nakładania i ewentualnie dociąć miejsca, które wyraźnie utrudniają przylgnięcie maseczki do skóry np. w okolicy oczu (co prawdę mówiąc jest całkiem popularnym “problemem”).
w kremie
tego typu maseczkę rozprowadza się na skórze. Wiele osób stosuje grube maski, co przynosi efekt przeciwny do zamierzonego. Aby maska działała, potrzebujesz tylko cienkiej warstwy – jeśli stosujesz więcej produktu, jest to już marnowanie. Pamiętaj również o tym, aby nakładać maskę pielęgnacyjną omijając okolicę oczu oraz ust.
Jak długo pozostawić maskę na twarzy?
Ważne jest, aby postępować zgodnie ze wskazówkami na opakowaniu, ponieważ niektóre maski mają aktywne składniki, które należy pozostawić na skórze tylko przez określony czas (np. siarka lub glinka kaolinowa). Często te maski pozostawia się na 10-15 minut, aby uzyskać pełne korzyści z aktywnych składników w nich zawartych. Ważne jest, aby postępować zgodnie z instrukcją.
Maseczka pielęgnacyjna na noc?
Czy kiedykolwiek zdarzyło ci się, że nałożyłaś maseczkę na twarz przed snem, a potem po prostu w niej zasnęłaś? Znane powiedzenie mówi, że lepsze jest wrogiem dobrego i w tym przypadku też ma swoje uzasadnienie. Nie przedłużaj czasu oznaczonego na instrukcji użycia maseczki pielęgnacyjnej, gdyż może ona sprawić, że efekt będzie nie taki jakiego oczekiwałaś – skóra będzie sucha i podrażniona. Chyba że jest to specjalnie przygotowana maseczka do zaaplikowania na noc. Wtedy możesz pozostawić ją tak długo jak chcesz – możesz nawet w niej zasnąć. Takie całonocne maseczki pielęgnacyjne mają najczęściej działanie kojące, nawilżające i naprawcze.
Maska ze złotem
Od dawien dawna złoto znane jest ze swoich właściwości upiększających, a także leczniczych (już w czasach starożytnych leczono nim rany). Złoto spowalnia proces utraty kolagenu oraz elastyny przyczyniając się do odnowy tkanki skórnej. Wpływa dzięki temu na ujędrnienie skóry, spłycanie istniejących zmarszczek i ograniczanie powstawania nowych. Oprócz tego nawilża skórę i likwiduje przebarwienia. Skóra dzięki niemu sprawia wrażenie rozświetlonej i pełnej blasku. Działa także przeciwzapalnie. Złoto stosuje się też do łagodzenia objawów trądziku, a także zmniejszania objawów starzenia się skóry (spowalnia wyraźnie procesy starzenia).
Idealnie jest jeśli maska ze złotem oprócz drobinek kruszcu zawiera składniki aktywne. Taki bogaty skład ma maska w ofercie sklepu, w którym robię zakupy. Dobroczynne działanie złota w produkcie wspomagane i wzmacniane jest przez intensywnie regenerujące i odżywcze działanie
- kolagenu,
- elastyny (nadaje skórze sprężystość i jędrność), a także
- kwasu hialuronowego (odpowiedzialny jest za sprężystość skóry i brak zmarszczek),
- witaminy B3 oraz
- soli sodowej PCA wykazującej niezwykle silne właściwości nawilżające(naturalny składnik naskórka, którego rolą jest utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia)
Ponadto w składzie maski znaleźć można niezwykle bogaty ekstrakt z Aloesu (zawiera m.in.witaminy A, C, E witaminy z grupy B a także kwas foliowy) i znaną wszystkim paniom (i panom też) pogromczynię wolnych rodników –Witaminę E.
Kilka słów o działaniu tej maski
•doskonale i długotrwale nawilża skórę twarzy.
•przywraca jędrność i elastyczność skóry.
•odświeża skórę nadając jej świetlistość.
•przywraca promienny i młody wygląd twarzy.
•regularnie stosowana regeneruje skórę i redukuję głębokość i długość zmarszczek.
Aby wyciągnąć maksimum korzyści z tego produktu, można zastosować ją w połączeniu z nieinwazyjnym zabiegiem kosmetycznych typu kawitacja wtłaczając składniki aktywne w skórę.
Maseczka pielęgnacyjna bąbelkująca
Jesteś właścicielką salonu kosmetycznego? Tak? W takim razie na pewno docenisz przeciwzmarszczkową maseczkę bąbelkującą. To maska silnie dotleniająca i pobudzająca skórę do odnowy. Pewnie słyszałaś już o Filfow® – jednym z najlepszych nośników tlenu znanych nauce.
Kilka słów o działaniu maski bąbelkującej
•dostarcza skórze aktywnego tlenu poprawiając mikrokrążenie i powodując natychmiastowe wypełnienie zmarszczek.
•doskonale nawilża skórę w tym również na poziomie molekularnym gdyż uruchamia procesy odbudowy składników skóry odpowiedzialnych za jej prawidłowe nawilżenie ( AquaxylTM)
•specjalna pochodna oleju migdałowego delikatnie natłuszcza i koi skórę.
•maseczka doskonale nawilża,
•odżywia i
•regeneruje skórę.
Jak często używać maski na twarz?
Zazwyczaj optymalna częstotliwość używania maski to 1-3 razy w tygodniu. Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju maseczki, a także od tego jakie ma przeznaczenie i jakie składniki zawiera.
Jeśli codziennie będziesz używasz maski oczyszczającej, Twoja skóra straci zdolność przeciwstawiania się agresywnym czynnikom zewnętrznym jak np. zanieczyszczeniu środowiska czy wiecznie atakującym nas bakteriom. Może to powodować nadwrażliwość skóry, a nawet obrzęk. Jeśli będziesz codziennie stosować maskę odżywczą, łatwo doprowadzi cię to do trądziku. Maskę nawilżającą można natomiast stosować codziennie w czasie suchej zimy (zimne i suche powietrze jest niekorzystne, a do tego te kaloryfery!), najlepiej stosować przed snem.
Tłuste cery
Osoby mające skórę łatwo przetłuszczającą się mogą mieć potrzebę stosowania maseczki z glinką do 3 razy w tygodniu. Sucha i wrażliwa skóra nie powinna być traktowana taką maską częściej niż raz na tydzień.
Skóra dojrzała
W zależności od składu, maseczka przeciwdziałająca starzeniu powinna być nakładana 3 razy w tygodniu. Jeśli masz skórę tłustą lub mieszaną, ogranicz stosowanie jej do dwóch razy w tygodniu, ponieważ może okazać się zbyt ciężka.
Skóra wymagająca rozświetlenia
Jeśli twoja skóra wymaga rozjaśnienia, poszukaj maski zawierającej niacynamid i witaminę C. Ponieważ witamina C może być dla niektórych cer drażniąca, ogranicz stosowanie takiej maski do jednego lub dwóch razy w tygodniu.
Skóra wymagająca nawilżenia
Kiedy skóra jest odwodniona, może być matowa i pomarszczona. Twoja skóra odzyska promienisty wygląd dzięki składnikom takim jak kwas hialuronowy i ceramidy, które wzmacniają skórę. Tego rodzaju masek można zazwyczaj używać codziennie (zwłaszcza jeśli skóra jest z tych z tendencją do przesuszania). Co ciekawe, nawet jeśli masz tłustą skórę, możesz być odwodniona, więc staraj aby maseczka pielęgnacyjna z substancjami utrzymującymi wilgoć dopieściła twoją skórę chociaż raz w tygodniu.
Kiedy używać maski?
Możesz używać maski na twarz rano lub wieczorem – to całkowicie zależy od twojego harmonogramu dnia i osobistych preferencji.
Dobry schemat pielęgnacji skóry obejmuje szereg różnych etapów – oczyszczanie, tonizowanie, nawilżanie, złuszczanie i odżywienie. Dużo? Być może, ale każdy krok ma kluczowe znaczenie dla wspaniałej, młodo wyglądającej skóry. Maseczka pielęgnacyjna pomoże ci utrzymać twoją skórę w znakomitej kondycji. Pod warunkiem, że wybierzesz odpowiednią i będziesz stosować ją właściwie.
Źródła:
dr n. med., mgr kosmetologii Magdalena Wierucka-Rybak, Rodzaje maseczek kosmetycznych