Kwas hialuronowy – 10 zalet stosowania

Table of Contents

Co takiego ma w sobie kwas hialuronowy, co sprawia, że ​​jest tak popularny? Sądząc po ilości produktów go zawierających , produkt ten jest kochany przez każde pokolenie, płeć i grupę społeczną na całym świecie. 

kwas hialuronowy
Kwas hialuronowy - 10 zalet stosowania 7

Kwas hialuronowy, znany również jako hialuronian, jest przezroczystą, lepką substancją, która jest naturalnie wytwarzana przez ciało. Największe ilości tego kwasu znajdują się w skórze, tkance łącznej i oczach.

Jego główną funkcją jest zatrzymywanie wody w celu utrzymania nawilżenia i dobrego stanu tkanek.

Kwas hialuronowy ma wiele zastosowań. Wiele osób przyjmuje go jako suplement, ale jest również stosowany miejscowo przy użyciu serum, kropel do oczu i zastrzyków.

Działanie kwasu hialuronowego można porównać do działania gąbki – po nałożeniu kwasu hialuronowego na suchą skórę w suchym klimacie, wilgoć ze skóry jest pochłaniana. Kwas ten należy stosować w połączeniu z innymi środkami nawilżającymi; sam kwas hialuronowy nie zapewni niezbędnego nawilżenia skóry.

Tak naprawdę korzyści ze stosowania kwasu hialuronowego jest wiele. Ja dzisiaj skupię się na tych korzyściach, które może uzyskać skóra. Pierwszą z korzyści, już wspomnianą, jest

1. Nawodnienie 

Pomyśl o kwasie hialuronowym jak o DUŻYM napoju dla skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać wodę do o 1000 razy większej masie cząsteczkowej. Kwas hialuronowy przenika przez skórę i wiąże wodę z komórkami skóry, nasycając wszystkie jej warstwy cennym, odmładzającym nawilżeniem.

kropla
Kwas hialuronowy m.in. nawilży skórę

Co ciekawe, serum z czystym kwasem hialuronowym można nakładać na inny produkt. Nie wymaga także wielu innych składników i wypełniaczy, aby był skuteczny. W rzeczywistości kwas hialuronowy jest doskonałym przykładem tego, w jaki sposób pielęgnacja skóry z użyciem niewielu składników  może zapewnić dobre rezultaty.

2.Utrzymanie wilgoci (tzw. humektant)

Substancje utrzymujące wilgoć są stosowane w wielu kosmetykach do pielęgnacji. Pomyśl o humektancie jak o gąbce; po zebraniu wilgoci będzie nadal ją przyciągać i zatrzymywał. Przykłady środków utrzymujących wilgoć w produktach do pielęgnacji skóry obejmują takie składniki jak gliceryna, sorbitol (alkohol cukrowy), glikol heksylenowy i butylenowy i oczywiście kwas hialuronowy.

Po nasyceniu naskórka (wierzchniej warstwy skóry) cenną wilgocią, kwas hialuronowy działa jako środek utrzymujący wilgoć i nadal ją pobiera z otaczającego środowiska. Zapewnia to trwałe nawilżenie skóry.

3.Wzmocnienie bariery lipidowej

Główną funkcją naszej skóry jest ochrona naszego ciała. Oczywiście skóra chroni narządy wewnętrzne, mięśnie, kości itp. przed światem zewnętrznym. Ale chroni również ciało przed szkodliwymi toksynami, które codziennie nas bombardują.

Górna warstwa skóry (naskórek) przejmuje ciężar uszkodzeń zewnętrznych (toksyn). Z wiekiem bariera lipidowa (kwasy tłuszczowe, które wychwytują wodę i zapobiegają przedostawaniu się podrażnień do wnętrza skóry) w naskórku spowalnia. Dzieję się tak za sprawą promieni UV, przez zanieczyszczenie środowiska, a także styl życia (np. palenie). Te uszkodzenia powodują powstawanie drobnych linii i zmarszczek, ciemnych plam i bardziej suchej skóry.

nawilżanie
Wzmocnienie bariery lipidowej skóry to jedno z ważniejszych zadań kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy wzmacnia naturalne bariery skóry, pomagając zatrzymać wilgoć, zapewniając tym samym jeszcze lepszy efekt nawilżenia. Z czasem może to spowolnić niszczenie bariery lipidowej oraz pomóc w jej ochronie i wzmocnieniu.

4.Zwiększona odporność

Gdy bariera lipidowa jest wzmacniana i chroniona przez kwas hialuronowy, skóra jest w stanie lepiej bronić się przed środowiskowymi czynnikami starzenia się i zanieczyszczeniami. Kiedy nie musi walczyć z tymi toksynami, skóra pozostaje mniej pomarszczona, jest jaśniejsza i bardziej sprężysta.

Dobra wskazówka do zapamiętania: środki konserwujące stosowane w wielu produktach mogą niszczyć barierę lipidową, zabijając dobre bakterie, które również chronią powierzchnię skóry przed toksynami. Rezultatem tego jest utrata wilgoci, a także potencjalne podrażnienie, a nawet infekcja. Szukaj produktów o ograniczonej zawartości składników i niezbyt dużej ilości konserwantów. Wiele osób z tłustą lub trądzikową skórą uważa, że powinna zastosować mocniejsze składniki czy kosmetyki, aby usunąć kłopotliwe sebum ze skóry. Należy wiedzieć, że zwykle skóra trądzikowa nie ma silnej bariery lipidowej, a to sprzyja stanom zapalnym i podrażnieniom. Czyste serum hialuronowe poprawia nawilżenie, pomaga chronić barierę lipidową i jest zalecane dla osób o skórze wrażliwej lub skłonnej do trądziku.

5.Zauważalnie bardziej napięta skóra

Nikt nie chce obwisłej skóry – to jasne. Niestety z wiekiem elastyna w skórze rozpada się, a skóra traci sprężystość. Jeśli chcesz szybko sprawdzić jakość swojej elastyny, uszczypnij się w dłoń. Jeśli skóra szybko wróci do pierwotnego kształtu – gratuluję, nadal masz dużo elastyny. Z wiekiem jakość elastyny się pogarsza i im człowiek starszy, tym dłużej skóra nie powróci do swojego kształtu. Zła wiadomość jest taka, że elastyna nie ma możliwości regeneracji…

A kwas hialuronowy? Wygładza teksturę skóry, powoduje że jest jedwabiście gładka, co można zobaczyć i poczuć.

napięta skóra
Zauważalnie napięta skóra to też zasługa kwasu hialuronowego

 Kwas hialuronowy NIE zastąpi elastyny, ale może pomóc w utrzymaniu napięcia skóry. Wypełniając skórę wilgocią, kwas hialuronowy napina całą cerę. Pomaga ujędrnić kontury twarzy, zapewniając młodzieńczy wygląd. I to jest coś, czym spokojnie możesz podzielić się z mamą i babcią.

6.Gładsza „konsystencja” skóry

Przy używaniu kwasu hialuronowego, skóra wydaje się bardziej zwarta, ponieważ wygładza on teksturę skóry. Efekt końcowy to jedwabiście gładka skóra, co można zobaczyć i poczuć.

Jeśli skóra jest pokryta widocznymi bliznami po trądziku, kwas hialuronowy na pewno ich nie wypełni i nie spowoduje że znikną. Jeśli dotyczy cię ten problem, udaj się na wizytę do kosmetologa, który może użyć kwasu hialuronowego w połączeniu z właściwym sprzętem czy zabiegiem na skórę. Po właściwej kuracji, z czasem skóra będzie gładsza. 

7.Mniej widoczne cienkie linie i zmarszczki

Nigdy nie jest za wcześnie, aby zacząć odżywiać skórę i ją chronić. Kwas hialuronowy jest tym składnikiem, który daje korzyści zarówno dwudziestoletniej jak i osiemdziesięcioletniej skórze.

Kwas hialuronowy pomaga zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek, zatrzymując wilgoć na skórze. Gdy skóra jest właściwie chroniona i nawilżona, może zwiększyć produkcję komórek, ponieważ wówczas nie jest zajęta walką o nawodnienie. Efekt to gładsze i mocniejsze komórki skóry.

chronić skórę
zmarszczki cię przerażają?

Skóra wokół oczu jest najcieńsza i w związku z tym jest jedną z pierwszych, na której widać drobne linie i zmarszczki. Używanie kremu pod oczy (zwykły krem nie da efektu!) dwa razy dziennie pomoże zachować elastyczność i nawilżenie skóry oraz spowolni tworzeniu się nowych zmarszczek.

8.Stymulacja regeneracji komórek skóry

Około 28 dni zajmuje komórce skóry przejście całego cyklu życia aż do przedostania się do warstwy rogowej na powierzchni skóry. Około 24. roku życia procesy te spowalniają, podobnie jak wolniej i trudniej zachodzi proces tworzenia się kolagenu w skórze. W późniejszym wieku ten proces odnowy może się wydłużyć do 90 dni! To oznacza jedno: odnowa nie nadąża za degradacją, a wszystko objawia się zmarszczkami. 

Chociaż nie przyspieszy procesu odnowy komórkowej, kwas hialuronowy wpływa na regenerację komórek skóry, oferując dodatkowe nawilżenie i ochronę bariery dla skóry. To naturalnie prowadzi do zdrowszych komórek i ładniejszej cery.

9.Walka z niechcianą pigmentacją

Skąd się biorą ciemniejsze miejsca na skórze? To efekt nadprodukcji melaniny, która gromadzi się tam, gdzie doszło do jakiegoś uszkodzenia skóry (w wyniku działania słońca lub uszkodzenia mechanicznego, jak w plamach potrądzikowych).

Jak już wspomniałam w punkcie 8, gdy przyspiesza proces odnowy komórek, kwas hialuronowy może z powodzeniem zająć się zmniejszaniem plam starczych, tak jak i innymi problemami z pigmentacją, ale również im zapobiegać. Jednak sam kwas hialuronowy tego nie dokona. Jeśli chcesz leczyć ciemne plamy czy przebarwienia, kwas hialuronowy należy połączyć z dobrym serum z witaminą C.

Ponadto nie cofniesz żadnej ilości uszkodzeń spowodowanych przez słońce bez uprzedniej ochrony skóry przed przyszłym uszkodzeniem przez słońce. Część specjalistów twierdzi, że na co dzień należy stosować kosmetyki z filtrem SPF co najmniej 30. Nawet w te dni, w których nie planujesz pozostawać zbyt długo na zewnątrz.

pomoc dla skóry
Kwas hialuronowy - 10 zalet stosowania 8

10.Przejrzystość

Kiedy tłusta skóra jest pozbawiona nawilżenia (wody), kompensuje to nadmiernym nawadnianiem skóry wytwarzając dodatkowe sebum. Wielkim nieporozumieniem jest to, że skóry tłuste i ze skłonnością do trądziku nie potrzebują nawilżenia i wiele osób popełnia oczywisty błąd stosując środki wymywające sebum. 

Zapewniając prawidłową równowagę wilgoci w skórze, kwas hialuronowy zapobiega nadmiernej produkcji oleju, który zatyka pory i powoduje wypryski.

I proszę bardzo, oto dziesięć najważniejszych zalet kwasu hialuronowego.

Aby cieszyć się kwasem hialuronowym w całej jego nawilżającej i przeciwstarzeniowej chwale, połącz kilka świetnie ze sobą współgrających i uzupełniających się kosmetyków.

Mój ulubiony zestaw składa się z:

  • kolagenowego żelu do mycia, 
  • kolagenowej mgiełki do twarzy i ciała, 
  • kolagenu naturalnego Platinum 
  • oraz serum rozjaśniające z witaminą C

Inna propozycja to zestaw składający się z:

  • kolagenowego żelu do mycia, 
  • kolagenowej mgiełki do twarzy i ciała,
  • serum do twarzy i dekoltu. 

Jeśli lubisz efekt wow, bo na przykład przed tobą ważne rodzinne wydarzenie, polecam kolagenową maskę ze złotem. Jeśli uprzednio przygotujesz twarz do zabiegu używając wspomnianych wyżej:

  • kolagenowego żelu do mycia, 
  • kolagenowej mgiełki do twarzy i ciała, 

efekt będzie naprawdę świetny.

Możesz też zadbać o całe ciało kosmetykami zawierającymi kwas hialuronowy. I tu w ofercie firmy jest 

balsam do ciała, który oprócz cudownie działającego kwasu hialuronowego , zawiera szereg odżywczych składników takich jak kolagen Naturalny, masło Shea, D-pantenol, Skwalan , Alantoina, Olej ze słodkich migdałów czy bogate kompleksy takie jak Xeradin™ czy Caresoft™. 

Jeśli chcesz wypróbować któryś z używanych przeze mnie kosmetyków, odwiedź sklep, w którym robię zakupy lub skontaktuj się ze mną.    

Źródła:

10 Benefits of Hyaluronic Acid

Table of Contents