Krem na dzień czy na noc – czy jest różnica?

Table of Contents

krem na dzien czy na noc
Krem na dzień czy na noc - czy jest różnica? 5

Twoja codzienna pielęgnacja skóry jest prosta i składa się z raptem kilku różnych produktów typu tonik, żel do mycia twarzy i krem? Wiedz, że to nie wystarczy, bo skóra potrzebuje m.in. nawilżenia. Eksperci zgadzają się w kwestii tego, że krem ​​na noc i krem ​​na dzień powinny po prostu odgrywać ważną rolę w twojej podstawowej pielęgnacji. Czy jednak krem na noc i na dzień to nie jest przypadkiem zbędny chwyt marketingowy? Kolejny sposób na to, aby wyciągnąć od klientek trochę pieniędzy?

Według dermatologów wcale tak nie jest. Każdy z tych kremów służy innemu celowi i zawiera różne składniki, które najlepiej działają w określonych porach dnia. 

Krem na dzień

Jeśli makijaż jest twoim stałym punktem porannego programu pielęgnacji, zrozumiesz, jak ważne jest znalezienie niezawodnego kremu nawilżającego. Taki krem z łatwością “zatapia się” w skórze, pomagając w bezproblemowym nałożeniu podstawowego produktu na twarz. Kremy na dzień pozwalają porom oddychać dzięki ich lekkiej konsystencji.

Krem ​​na dzień jest lżejszy niż krem ​​na noc. To dzięki temu łatwo go nakładać przed makijażem. Druga ważna cecha kremu na dzień, to obecność filtra (SPF). Pamiętaj, aby nakładać taki krem w ciągu dnia, jeśli zamierzasz wyjść na zewnątrz, a nawet jeśli zostajesz w pomieszczeniu, ale w pobliżu okna przepuszczającego światło słoneczne. 

krem nakładanie
Krem na dzień czy na noc - czy jest różnica? 6

Używanie kremu nawilżającego z SPF w ciągu dnia pomaga również zapobiegać ciemnym plamom i przebarwieniom skóry, a także spowalnia proces pojawiania się zmarszczek. Pomijając względy estetyczne, najważniejszym celem SPF jest jednak ochrona przed rakiem skóry.

Krem na dzień zazwyczaj wyklucza również aktywne składniki. Retinol, kwas glikolowy czy alfa-hydroksykwasy to składniki, które mogą powodować nadwrażliwość na światło. Z kolei krem ​​na noc zawiera składniki, które najlepiej działają, gdy śpisz, z dala od szkodliwych promieni słonecznych.

Polecam rewitalizujący krem na dzień* szczególnie dla cery zmęczonej i przesuszonej. 

  • Ma silne właściwości przeciwzmarszczkowe – dzięki kolagenowi i kompleksowi Matrixyl 3000. 
  • Stymuluje wytwarzanie nowych komórek. 
  • Przywraca skórze blask i młodzieńczą witalność. 
  • Jest bogaty w witaminy – poprawia koloryt, łagodzi podrażnienia oraz stany zapalne.

Krem na noc

W czasie snu skóra mocno się podnosi, więc produkty na noc wykorzystują tę właściwość przede wszystkim zmniejszając oznaki starzenia się. To wtedy twoja skóra pracuje nad przywróceniem wilgoci i naprawą, dlatego krem ​​na noc koncentruje się na nawilżeniu i regeneracji. W związku z tym kremy na noc są naturalnie cięższe niż te ​​na dzień i mają zwykle większą koncentrację składników, takich jak peptydy, ceramidy (które uruchamiają produkcję kolagenu) oraz witamin A, C, E lub B5, które pomagają optymalnie funkcjonować skórze. Zawierają też więcej silniejszych  substancji aktywnych, takich jak retinoidy (aby rozpulchnić skórę) i kwas glikolowy (aby wygładzić ją). Zwykle są one przeznaczone wyłącznie do preparatów na noc, ponieważ mogą uwrażliwić skórę na słońce. 

kremy
Krem na dzień czy na noc - czy jest różnica? 7

Polecam krem na noc*, który

  • Radykalnie zwalcza oznaki zmęczenia w czasie snu. 
  • Właściwie nawilża i odżywia skórę. 
  • Nadaje skórze jędrności i świeżości. 
  • Połączenie innowacji z naturalnymi składnikami, które wnikają w głąb skóry walcząc z oznakami starzenia się.
  • Przeznaczony jest do każdego rodzaju skóry. 
  • Gwarantuje świetne efekty skórze dojrzałej oraz suchej.

A może stosować wymiennie?

Ze względu na różnicę w celu zastosowania każdego z nich, nie zaleca się używania jednego lub drugiego jako wyłącznego kosmetyku na dzień i/lub noc. Dlaczego? No tak, to by było bardzo wygodne. Jednak jeśli użyjesz kremu na noc w ciągu dnia, skóra będzie bardziej tłusta i nie będzie chroniona przed słońcem. Jeśli znowu w nocy użyjesz kremu na dzień, twoja skóra będzie co prawda nawilżona i odżywiona, ale nie otrzyma pełnego zakresu składników przeciwstarzeniowych i nawilżających. 

Niektóre filtry przeciwsłoneczne zawarte w kremach na dzień mogą zatykać pory, więc używanie go w nocy nie jest dobrym posunięciem. Ponadto w nocy może nie być potrzebne dodatkowe nawilżenie skóry.

Chwila prawdy: krem na dzień czy na noc – co wybrać? 

Pytanie brzmi: czy potrzebujesz dwóch różnych kremów nawilżających na dzień i na noc? Kosmetolodzy sugerują, że tak byłoby najlepiej.

Jeśli jednak z jakichś powodów obstajesz przy posiadaniu tylko jednego rodzaju kremu nawilżającego, wybierz krem ​​nawilżający na dzień. Korzystanie z SPF w nocy nie jest szkodliwe. Minusem będzie to, nie uzyskasz takich efektów odżywienia jak przy stosowaniu kremu przeznaczonego do nocnej pielęgnacji.

pudełko z kremem
Krem na dzień czy na noc - czy jest różnica? 8

*Jeśli jesteś zainteresowana tymi kosmetykami, skontaktuj się ze mną, a otrzymasz specjalną zniżkę.

Źródła: 

Tehrene Firman, What’s the real difference between day and night creams—and do I need both?

What is the difference between a day and night cream?

Faith Xue, Do You Really Need a Daytime and Nighttime Moisturizer? We Asked a Dermatologist

Table of Contents