Czego nikt nigdy nie mówił ci o perfumach?

Table of Contents

„Zapach perfum kobiety mówi o niej więcej niż jej charakter pisma.”

Christian Dior

o perfumach
Czego nikt nigdy nie mówił ci o perfumach?

Kto nie lubi pachnieć bajecznie? Perfumy stały się produktem tak zakorzenionym w naszym codziennym życiu, że wielu z nas poczuło by się nago bez odrobiny naszego charakterystycznego zapachu. Oczywiście wszyscy znamy zmagania związane z wybieraniem idealnego zapachu, ale, co zaskakujące, z perfumami wiąże się kilka innych ważnych rzeczy niż tylko ich zapach. Zanim powąchasz więcej testerów niż twój nos może znieść, przeczytaj o 6 zaskakujących (ale ważnych!) rzeczach, które warto wiedzieć o perfumach.

1. Pocieranie nadgarstków to błąd

Widziałaś to pewnie milion razy: spryskiwanie nadgarstka perfumami i pocieranie go o drugi nadgarstek. Jeśli masz zwyczaj pocierać sobie nadgarstki w ten właśnie sposób po rozpyleniu na nie zapachu, natychmiast pozbądź się tego nawyku. 

Podczas gdy rozpylanie perfum na nadgarstki jest prawidłowym ruchem (nakładanie ich na punkty pulsu rozgrzewa je, dzięki czemu emitują zapach przez cały dzień), pocieranie ich razem może stępić górne nuty i przyspieszyć parowanie perfum. Zazwyczaj perfumy to złożone połączenie 3 nut:

  • nut górnych (głowy), 
  • nut serca i 
  • nut bazowych. 
spray
Czego nikt nigdy nie mówił ci o perfumach? 6

Nuty głowy są najdelikatniejszymi cząsteczkami w mieszance i zwykle to one są powodem, dla którego zakochujesz się w perfumach – pozbywając się ich od razu, nie czerpiesz z zapachu jego maksymalnej siły. Tarcie nadgarstków zwiększa interakcję zapachu z naturalnymi olejkami skóry, co może doprowadzić do zniekształcenia zapachu. Po spryskaniu nadgarstka pozwól perfumom po prostu odparować (wyschnąć). 

2. Możesz zintensyfikować zapach swoich perfum

Zamiast rozpylać zapach na całą siebie, zdecyduj się na zastosowanie perfum tylko w niektórych obszarach ciała, szczególnie w punktach tętna. Punkty tętna to miejsca na ciele, w których naczynia krwionośne znajdują się najbliżej skóry. Plamy te emitują ciepło, które pomagają zapachowi wypromieniować się ze skóry w powietrze. Zwiększ żywotność butelki i spryskaj tylko wewnętrzne nadgarstki, podstawę szyi, za płatkami usznymi i wewnętrznymi łokciami. Coco Chanel rozpylała perfumy, a następnie wchodziła w taką chmurkę ulubionego zapachu, żeby jej włosy, skóra, oraz ubrania pachniały, ale nie powodowały zawrotów głowy. Perfumy należy nakładać w takich miejscach ciała, gdzie zostaną z nami na dłużej.

pryskać perfumami
Aplikuj perfumy we właściwych miejscach na ciele

Według niektórych specjalistów tymi punktami są też miejsca:

  • za kolanami
  • na lędźwiach
  • wokół pępka

3. Ten sam zapach może pachnieć inaczej u różnych osób

Gdy stosuje się perfumy, mogą one mieszać się z chemią skóry. Pot, środowisko, a nawet dieta mogą odegrać ogromną rolę w tym, jak pachną twoje perfumy w porównaniu z twoją przyjaciółką. 

4. Współczesnych perfum nie wykonuje się z prawdziwych kwiatów

To, co widzieliśmy na ekranie w trakcie filmu “Pachnidło” to rzemiosło – nieco upiorne w tym przypadku, ale jednak rzemiosło. Rzemiosłem były też pierwsze manufaktury wytwarzania perfumeryjnych mieszanek zapachowych. Proces wytwarzania perfum był wówczas niezwykle pracochłonny i żmudny, ponieważ cenne ekstrakty pozyskiwano z ogromnych ilości płatków kwiatów, wyciskając je ręcznie pod specjalną prasą.

rose petals 3194062 1024
Czego nikt nigdy nie mówił ci o perfumach? 7

Z czasem ze względu na pojawienie się możliwości masowej produkcji, użycie prawdziwych esencji kwiatowych musiało zostać zastąpione syntetycznymi zapachami. Jaki jest tego plus? Oczekiwana długość życia butelki perfum została podwojona z powodu dłuższych dat ważności. Poza tym pamiętajmy, że składniki naturalne pozyskiwane z roślin to często substancje powodujące alergie.

5. Niektóre perfumy zawierają składniki pochodzenia zwierzęcego

Wiele z nich obejmuje cywet, składnik ekstrahowany z kału lub wydzieliny przyodbytniczych gruczołów cywety (ssaka drapieżnego)… Innym i chyba bardziej znanym składnikiem odzwierzęcym jest piżmo – zapach odkryty przez Marco Polo w trakcie jego wyprawy przez Kaszmir. Aromat piżma często porównuje się do drugiej skóry, zapach na skórze tworzy za każdym razem jedyną w swoim rodzaju kompozycję. Niestety człowiek jak to człowiek – nie zna umiaru. Pozyskiwanie piżma od samców piżmowca syberyjskiego w okresie godowym spowodowało, że gatunek niemal zupełnie wyginął.  Współczesne podejście do powstrzymywania się od wykorzystywania substancji odzwierzęcych w kosmetykach spowodowało, że praktyki pozyskiwania naturalnego piżma zakazano w 1979 roku. Piżmo naturalne zastępuje się obecnie syntetycznym lub roślinnym.

6. Zapachy dla mężczyzn nie są tylko dla mężczyzn

Okazuje się, że jedna trzecia sprzedawanych męskich zapachów jest używanych przez… kobiety. Zaskakujące jest to, że z natury jest niewiele typowo męskich lub kobiecych zapachów. Decydującą kwestią jest to jak i przez kogo jest używany. Zatem o perfumach na pewno można powiedzieć jedno: ich wybór jest cechą indywidualną.

perfume
Czego nikt nigdy nie mówił ci o perfumach? 8

Oczywiście jest jeszcze sporo ważnych rzeczy jakie powinnaś wiedzieć o perfumach, jak na przykład to, że

konieczne jest wcześniejsze nawilżenie. 

Najlepszy czas na spryskanie się perfumami jest bezpośrednio po prysznicu. Twoja skóra jest wtedy nie tylko czysta, ale również ciepła i wilgotna, tworząc optymalne warunki do dobrego wchłaniania wszelkich substancji nakładanych miejscowo, w tym perfum. Jeśli nie możesz pozwolić sobie na luksus w postaci prysznica, zastosuj balsam, najlepiej nie perfumowany. Perfumy dobrze rozpraszają się po nałożeniu na nawilżoną skórę, a nawilżona skóra dłużej utrzymuje zapach.

Pamiętaj jednak, aby nie popełniać tych błędów: 

Nie spryskuj perfumami włosów

Perfumy nie są dla nich dobre. Jeśli masz w zwyczaju rozpylać ulubione perfumy na włosach, aby upewnić się, że inni (a przede wszystkim Ty sama) naprawdę to czują, przestań to robić. Najprawdopodobniej wyrządzasz sobie o wiele więcej szkody niż pożytku. Perfumy z reguły zawierają duże ilości alkoholu, a ten przy częstym stosowaniu może powodować wysuszanie.

Daj odsapnąć nosowi

Podczas testowania nowych perfum unikaj próbowania więcej niż trzech z rzędu. Twój nos będzie miał problem z rozróżnieniem aromatów, jeśli go przeciążysz. Szybki sposób na oczyszczenie nosa z kakofonii zapachów? Zanurz na kilka chwil nos w pojemniku z kawą (sklepy z perfumami powinny mieć ją pod ręką).

A tak już poza wiadomą kwestią roztaczania pięknych zapachów. Czy wiesz, że

zapachy mogą zmienić nastrój, w którym się znajdujesz? 

Badania wykazały, że spryskanie się perfumami może podnieść na duchu. Masz poczucie przytłoczenia? Spryskaj się zapachem zawierającym lawendę, aby przyspieszyć relaks. Kawa cię nie obudziła dziś rano? Zapach cytrusowy rozbudzi twoje zmysły.

Table of Contents