Czego nie robić włosom, czyli jak stylizować bez wyrządzania im krzywdy?

Zły rytuał, czyli czego nie robić włosom z rana
Wstajesz rano, biegniesz do łazienki i chwytając w locie grzebień rozczesujesz pospiesznie swoje długie włosy. Pewnie kojarzysz ten obrazek. A może znasz i to: po wyjściu z wanny zawijasz mokre włosy w ręcznikowy turban i czekasz aż sobie przeschną. Potem już tylko zostanie dokładne wytarcie i duża część roboty z głowy!
Jeśli tak właśnie traktujesz swoje włosy, nie dziw się, że odwdzięczają ci się smutnym wyglądem. Tak się składa, że m.in. sposób stylizacji włosów może sprawić, że będą wyglądać na kruche i pozbawione blasku, a nawet zaczną… wypadać.
Włosy potrzebują uwagi i dobrego traktowania
Nie wiesz co robić, a czego nie robić włosom? Dzisiaj podam ci 9 rzeczy, których nie powinnaś robić swoim włosom, jeśli chcesz by były zdrowe i wyglądały ładnie. Niewłaściwa pielęgnacja, stylizacja, a nawet nieprawidłowe nakładanie kosmetyków, mogą przynieść odwrotny skutek do oczekiwanego. Postępuj więc zgodnie z poniższymi spisanymi przeze mnie wskazówkami dermatologów, aby mieć piękne i zdrowe włosy.
To trudne do zaakceptowania, ale w dążeniu do pięknych włosów często robimy rzeczy, które je niszczą. Oczywiście w wielu przypadkach dzieje się tak nieświadomie, albo z powodu zbyt małej wiedzy na temat tego czego potrzebują włosy. A potrzebują przede wszystkim uwagi i dobrego traktowania.

No dobrze, już wiesz, że coś być może robisz źle.
O co tyle hałasu skoro włosy i tak odrosną?
Uszkodzone niewłaściwym traktowaniem włosy są delikatne, więc mają tendencję do łamania się. Pominę tłumaczenie oczywistego faktu, że będą wtedy coraz trudniejsze w ułożeniu (nikt nie lubi wyglądać jakby wiecznie chodził z sianem na głowie). Jeśli nadal, świadomie lub nie, będziesz działać na szkodę swoich włosów i nadal je uszkadzać, licz się z tym, że pewnego dnia okaże się, że są przerzedzone, a gdzieniegdzie pojawia się… łysina.
Dobra wiadomość jest taka, że zupełnie proste zmiany codziennych nawyków mogą zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu włosów. Poniżej znajdziesz 7 typowych złych praktyk pielęgnacyjnych, które mogą uszkadzać włosy. Abyś nie została z problemem sama, dodałam również wskazówki dermatologów, które pomogą Ci powstrzymać niszczenie włosów.

Czego nie robić włosom, czyli 9 złych nawyków:
1.Wcieranie szamponu w długość włosów
Rozpoczynanie mycia włosów od skóry głowy ma kluczowe znaczenie. Jeśli kiedykolwiek miałaś profesjonalne mycie włosów w salonie, wiesz, ile czasu fryzjerki poświęcają skórze głowy. To nie tylko masaż głowy. Oczyszczenie skóry głowy jest kluczowym krokiem do skutecznego działania szamponu. Skoncentrowanie się na skórze głowy ma duże znaczenie. Pomaga usunąć brud, łojotok i gromadzący się tam osad. Jeśli dotąd myłaś głównie włosy, a nie skórę głowy, to niestety muszę cię rozczarować – to tak jakbyś przesuwała mopem po brudnej podłodze zamiast ją szorować aby pozbyć się brudu.
Co możesz zrobić:
- Delikatnie wmasuj szampon w skórę głowy.
- Kiedy spłukujesz szampon ze skóry głowy, pozwól mu przepłynąć przez włosy i oprzyj się pokusie wcierania go we włosy.

Uważaj na szampony zawierające w swoim składzie np. silikon czy środki wysuszające skórę i włosy. Szukasz zdrowego, odżywczego szamponu, który zadba o twoje włosy właściwie? Używam raz w tygodniu szamponu kolagenowego.
Dlaczego?
- łagodny szampon przeznaczony do mycia każdego rodzaju włosów.
- szczególnie polecany do włosów słabych, łamliwych,
- do włosów zniszczonych promieniami UV lub zabiegami fryzjerskimi,
- do włosów wymagających szczególnej pielęgnacji,
- skutecznie oczyszcza włosy,
- otwiera łuski włosa, aby skorzystać z bogactwa substancji odżywczych zawartych w odżywce
Więcej na jego temat dowiesz się tutaj.
2.Pomijanie odżywki
Myślisz, że nakładanie odżywki to luksus, gdy masz więcej czasu? Rozważ to! Odżywki wygładzają i pomagają rozplątywać włosy, co pomaga zmniejszyć łamliwość i rozdwajanie końcówek. Właśnie dlatego zaleca się nakładanie odżywki na włosy za każdym razem, gdy je myjesz. Nadasz im wilgoci, a także zmiękczysz i ułatwisz ich rozczesywanie, nie wyrywając ich przy tym.

Pamiętaj jednak, że aby użyta odżywka spełniała swoją rolę, powinna zawierać dobre składniki. Unikaj jak ognia odżywek (i w ogóle kosmetyków) które zawierają silikon. Produkty silikonowe tworzą iluzję zdrowych włosów, nadając im blask i gładkość. Jednak zapobiegają przenikaniu składników szamponu czy odżywki oklejając włos…
Jeśli szukasz naprawdę dobrego produktu, który zaopiekuje się twoimi włosami dogłębnie, polecam jeden z moich prywatnych top produktów: odżywka kolagenowa
Dlaczego?
- Odbudowuje strukturę uszkodzonych włosów,
- Skutecznie nawilża i wygładza,
- Nadaje sprężystości i blasku,
- Zmniejsza wypadanie włosów, spowodowanych ich łamliwością,
- zamyka łuski włosa zapobiegając wypłukiwaniu ważnych substancji odbudowujących.
Więcej na jej temat dowiesz się w artykule Jak mieć piękne włosy.
Co może zapobiec uszkodzeniu włosów:
– Używaj odżywki po każdym szamponie.
Uwaga: Chemia dodawana do wody w basenach może mieć negatywny wpływ na twoje włosy. Poniższe wskazówki mogą pomóc chronić twoje włosy:
- Noś czepek pływacki.
- Spłucz włosy natychmiast po kąpieli.
- Po spłukaniu włosów umyj włosy szamponem oczyszczającym, a następnie nałóż odżywkę.
3.Suszenie włosów przez pocieranie ręcznikiem
Jeśli zawijasz włosy w ręcznik tuż po umyciu i zostawiasz go na głowie na kilkanaście minut, licz się z tym, że szybciej się będą tłuścić. Ręcznik wchłania wodę, ale włosy pozostawione w nim na długo nie mają dostępu powietrza i szybko staną się matowe i po prostu… nieświeże.

Czego nie robić włosom, by ich nie uszkadzać:
- Delikatnie odciśnij włosy ręcznikiem, aby wchłonął wodę.
- Jeśli chcesz owinąć włosy ręcznikiem, wcześniej spryskaj je odżywką nawilżającą.
- Pozwól włosom wyschnąć samoistnie.
4.Czesanie mokrych włosów
Mokre włosy są bardziej podatne na łamanie niż włosy suche, ponieważ łuska włosa mokrego jest lekko uniesiona. Szczotkowanie lub czesanie włosów pod prysznicem, a następnie agresywne suszenie ich ręcznikiem, to idealne warunki do sprawiania, że włosy będą podatne na łamanie.

Jak postępować:
- Czy masz proste włosy? Pozwól włosom nieco wyschnąć, zanim delikatnie rozczeszesz je grzebieniem o szerokich zębach.
- Masz kręcone włosy, mocne loki? Zawsze czesz włosy, gdy są wilgotne, używając grzebienia z szerokimi zębami.
5. Korzystanie z suszarki, gorącego grzebienia lub lokówki
Za każdym razem, gdy używasz suszarki, skóra głowy jest narażona na niepożądane ciepło, a włosy staja się podatne na pękanie. Wysokie temperatury uszkadzają białko włosów, powodując, że stają się cieńsze.

Jakie zmiany wprowadzić:
- Pozwól włosom wyschnąć, jeśli to możliwe.
- Użyj najniższego ustawienia ciepła.
- Ogranicz czas, kiedy gorący grzebień lub lokówka dotyka twoich włosów.
- Używaj tych narzędzi jak najrzadziej (raz w tygodniu, a nawet rzadziej).
6.Stosowanie produktów do stylizacji, które zapewniają długotrwały efekt
Produkty do włosów, które utrzymują zamknięte łuski włosów przez dłuższy czas np. poprzez zaklejanie ich często stosowanym w produktach o niskiej jakości silikonem, mogą powodować więcej szkód, niż się zdaje. Zawartość alkoholu może sprawić, że włosy będą suche i łamliwe.
Co zrobić:
- Poszukaj odpowiedniej dla siebie fryzury, która nie wymaga tego produktu.
7.Mocne ściąganie włosów, na przykład w kucyk, kok.
Jeśli lubisz nosić ciasne fryzury wymagające nadmiernego ściągnięcia włosów, wiedz, że twoje mieszki włosowe są zestresowane (tak, dobrze przeczytałaś) i ulegają uszkodzeniu. W skrajnych przypadkach może to nawet doprowadzić do łysienia, stanu, w którym trwale osłabione są mieszki włosowe, co uniemożliwia wzrost włosów.

Jakie zmiany wprowadzić:
- Noś włosy luźno upięte.
- Używaj gumek wykonanych specjalnie do stylizacji włosów.
- Wypróbuj inną fryzurę, która nie ciągnie włosów.
8.Farbowanie, trwała
Farby do włosów wykorzystują nadtlenek wodoru (w składzie peroxide) do rozbicia naturalnego pigmentu włosów. Jest to składnik, który bardzo wysusza włosy i dlatego farbowane włosy mogą przybrać teksturę zbliżona do słomki. Farbowanie włosów wymaga zasadowego pH, co jeśli jest uzyskiwane dzięki amoniakowi, powoduje pęcznienie naskórka włosów najczęściej prowadząc do ich uszkodzenia.

Co pomoże zapobiec uszkodzeniu włosów:
- Staraj się robić dłuższe przerwy między poprawkami, szczególnie gdy powietrze jest suche. Zimą staraj się wydłużać czas między poprawkami do 8–10 tygodni lub dłużej.
- Jednocześnie decyduj się tylko na jedną usługę – koloryzację lub trwałą. Jeśli chcesz mieć wykonaną więcej niż jedną usługę, wykonaj trwałą 2 tygodnie przed koloryzacją.
- Używaj odżywki po każdym myciu włosów.
- Na słońcu chroń włosy, używając odżywki bez spłukiwania zawierającej tlenek cynku lub nosząc kapelusz z szerokim rondem.
9.Szczotkowanie włosów 100 razy dziennie lub szarpanie włosów przy ich układaniu
Jeśli nawykłaś do energicznego szczotkowania swoich dlugich włosów – przestań to robić! Energiczne szczotkowanie może usunąć część łuski włosa – zewnętrzną warstwę komórkową włosów – co osłabia go i powoduje łamanie. Ciągnięcie włosów w czasie szczotkowania może również wyciągać włosy, a ostre zęby szczotki mogą uszkadzać i usuwać górną warstwę skóry głowy.

Co możesz zrobić:
- Rozczesuj i czesz włosy tylko po to, aby je ułożyć. Włosy nie wymagają 100 pociągnięć szczotką dziennie. To jakiś mit rodem z “Roszpunki”.
- Użyj grzebienia z szerokimi zębami aby delikatnie rozczesać włosy.
- Unikaj ciągnięcia i szarpania włosów podczas szczotkowania, czesania lub stylizacji.
- Delikatnie usuń splątania, w razie potrzeby używając nawilżającej odżywki.
Kiedy odwiedzić dermatologa
Jeśli zmiana sposobu dbania o włosy nie przyniesie poprawy ich wyglądu po okresie powiedzmy miesiąca, możesz poprosić o radę dermatologa. Obecnie coraz więcej na rynku pojawia się trychologów. To specjaliści od skóry głowy i włosów. Wizytę taką rozważ szczególnie jeśli obawiasz się przerzedzenia włosów lub ich wypadania. Większość przyczyn złego wyglądu można zatrzymać lub leczyć. Im szybciej problem zostanie rozwiązany, tym lepsze osiągniesz wyniki.
Chcesz wiedzieć więcej na temat tego jak mieć piękne i zadbane włosy i jeszcze więcej na temat tego, czego nie robić włosom? Zapraszam cię do przeczytania artykułu Jak mieć piękne włosy?
Źródła:
Amerykańska Akademia Dermatologiczna: 10 HAIR-CARE HABITS THAT CAN DAMAGE YOUR HAIR
Julyne Derrick, The Most Common Mistakes People Make When Shampooing Their Hair