Cellulit na udach, pupie, brzuchu… Aaaa, pomocy!
Masz nierówną, niejednolitą skórę na biodrach, udach lub pośladkach? To prawdopodobnie oznaka cellulitu, czyli tzw. pomarańczowej skórki (och, to nieszczęsne podobieństwo). Cellulit: pożeracz dobrego samopoczucia w bikini…
Niestety my kobiety doświadczamy tych górek i dolinek na skórze o wiele częściej niż panowie. Ale kto jak nie kobieta będzie wytrwale i z uporem spychacza robić wszystko to, co zlikwiduje cellulit. No to do dzieła! Dzisiaj oprócz tego, że wytłumaczę
Co to właściwie jest ten cały CELLULIT? Skąd się bierze?
Za ten mało estetyczny defekt odpowiadają włókna tkanki łącznej, które “przywiązują” skórę do leżącego pod nią mięśnia. I jeżeli do tego leżący pomiędzy nimi tłuszcz z jakiegoś powodu (np. hormonów) powiększa się/puchnie rozpychając się, na powierzchni skóry widzimy nierówności. Przez specjalistów cellulit określany jest jako przewlekła, niezapalna choroba tkanki tłuszczowej. Komórki tłuszczowe, które uciskając na naczynia powodują zaburzenia w krążeniu krwi i limfy, a w konsekwencji prowadzi to do zaburzeń metabolicznych w tej tkance. Najprościej rzecz ujmując, to jest przyczyna tworzenia się nierównej powierzchni lub wgłębień. Mitem jest, że cellulit dotyka jedynie pani przy kości. Dlaczego? O tym za chwilę.
Cellulit jest powszechnie spotykany na:
- biodrach
- udach
- brzuchu
- pośladkach
- piersiach
- ramionach
Cellulit – komu grozi?
Cellulit dotyka kobiety częściej i bardziej “spektakularnie” niż mężczyzn ze względu na różny rozkład tłuszczu, mięśni i tkanki łącznej (dystrybucja tłuszczu u kobiet jest bardziej widoczna niż u mężczyzn). Uważa się, w różnym stopniu dotyczy od 80 do 90 % kobiet. Cellulit nie jest szkodliwy, choć oprócz oczywistych problemów typowo estetycznych, bolący cellulit na udach jest po prostu mało przyjemny…
Cellulit tak naprawdę może być spowodowany przez wiele czynników z których najbardziej oczywiste to:
- hormony
- zła dieta
- niezdrowy styl życia
- nagromadzone toksyny
- genetyka
- przybranie na wadze
- brak ruchu
- ciąża
I to jest właśnie wytłumaczenie zagadki dlaczego uporczywy cellulit na udach czyli tzw. skóra materacowa nie omija również kobiet szczupłych. Każdy z wymienionych powyżej czynników w równym stopniu może zdecydować o tym, czy masz cellulit czy jesteś szczęściarą. Jednak jak sama widzisz, naprawdę dużo nie trzeba, aby czuć się źle w środku lata na plaży….
Niektóre kobiety są bardziej predysponowane do posiadania cellulitu niż inne, a jego ilość i zauważalność może zależeć też od procentowej zawartości tkanki tłuszczowej, wieku i grubości skóry (co wpływa po prostu na większą lub mniejszą widoczność cellulitu).
Ponadto czynniki hormonalne odgrywają dużą rolę w rozwoju cellulitu, a genetyka determinuje strukturę skóry, teksturę skóry i typ ciała. Inne czynniki, takie jak waga i napięcie mięśni, wpływają na to, czy masz cellulit, chociaż mogą go mieć nawet bardzo sprawni ludzie.
Cellulit – zależny od wieku?
Włókna kolagenowe między skórą a mięśniami dzielą leżący poniżej tłuszcz na wiele kieszeni. Cellulit może stać się bardziej widoczny z wiekiem, a skóra staje się cieńsza i traci elastyczność. To odsłania pofałdowaną tkankę łączną pod spodem.
Jeśli chodzi o cellulit, nie bez znaczenia jest to, co jesz
Jest sporo produktów, które razem tworzą listę Spożywczych Grzechów. Nie jest to lista długa, ale zawiera produkty powszechne w naszych lodówkach i szafkach kuchennych – takie symbole nowoczesności. Jaka żywność powoduje cellulit? Taka, która powoduje stan zapalny. Dlaczego? W przypadku przewlekłego stanu zapalnego komórki tłuszczowe zaczynają się powiększać i zatrzymywać płyn i toksyny. W miarę gromadzenia się płynów krążenie pogarsza się, a toksyny zaczynają przyczyniać się do rozpadu kolagenu i elastyny, dzięki którym w normalnych warunkach skóra jest gładka i jędrna.
4 produkty, które powodują cellulit
Przetworzona żywność
Do produktów przetworzonych często dodaje się składniki spożywcze takie jak cukier, tłuszcz i sól, aby zachować żywność i poprawić smak. Są to składniki powodujące zapalenia.
Rafinowane węglowodany
Jeśli stosujesz dietę, która jest naprawdę bogata w rafinowane węglowodany, będziesz mieć dużo wahań cukru we krwi. Szczególnie jeśli nie ma błonnika, który by utrzymał właściwy poziom cukru. Aby przeciwdziałać tym skokom, twoje ciało musi wytwarzać ogromne ilości insuliny. Może to wywołać proces powiększania się komórek tłuszczowych, zatrzymywania płynów i toksyn oraz rozkładania kolagenu. Wróciliśmy tym samym do kwestii stanu zapalnego, tkwiąc w błędnym kole. Co zatem omijać? Słodkie przekąski i napoje.
Sól
Chociaż sól nie jest żywnością, która powoduje cellulit, może go wzmagać powodując, że wydaje się gorszy. Sól zatrzymuje płyn w komórkach tłuszczowych i tkankach, co powoduje stan zapalny i wygląd wygląd przypominający pomarańczową skórkę. To jedna z głównych przyczyn tego efektu “falowania”.
Przetworzone mięso.
Przetworzone mięso może nie tylko prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, ale wysoka zawartość sodu może prowadzi do zatrzymywania wody, co może powodować, że cellulit będzie bardziej zauważalny.
Czy samo leczenie miejscowe cellulitu na udach działa?
Miejscowe zabiegi mogą pomóc zmniejszyć widoczność cellulitu, ale efekty mogą nie być długotrwałe. Aby utrzymać efekt, musisz produkt typu serum stosować codziennie. Mówi się, że kremy napinają skórę, dzięki czemu skóra wydaje się gładsza i jędrniejsza. Kremy uzupełniają też nawilżenie, co może zmniejszyć wygląd cellulitu.
Jednak same kremy nie usuwają cellulitu. Tymczasowo zmniejszają jego wygląd. Komórki tłuszczowe nadal istnieją pod skórą, a przyczyna ich nadnaturalnego rozrostu jest nadal.
Częstym składnikiem miejscowych kremów na cellulit jest kofeina. Kofeina zwiększa przepływ krwi do smarowanej części ciała i działa jako środek moczopędny. To może wpływać na zmniejszenie zawartości wody w tłuszczu, co z kolei może zmniejszyć cellulit.
Badania nad kremami na cellulit przyniosły mieszane wyniki. W jednym z badań z 2011 r. wykazano, że krem na cellulit wykazał znaczną poprawę w połączeniu z osobistymi zaleceniami dietetycznymi. Uważa się więc, że krem antycellulitowy w połączeniu z dietą, w dużym stopniu przyczynił się w badaniu do zmniejszeniu widoczności cellulitu.
Dostępne są różne sposoby na pozbycie się problemu,
jednak nie licz na to że podam Ci tutaj szybki sposób na cellulit. Nie dowiesz się też jak pozbyć się cellulitu w miesiąc. Działanie w kierunku wyeliminowania tzw. skórki pomarańczowej wymaga systematyczności oraz cierpliwości. Ale warto!
Cellulit? Spokojnie – mamy broń!
Na szczęście rozwój medycyny i kosmetologii zaopatrzył nas kobiety w potężną broń. Obecnie możemy w zaciszu domowym skorzystać z rzeszy specyfików i urządzeń, a także mamy dostęp do zabiegów wykonywanych w profesjonalnych gabinetach. Wybór jest naprawdę ogromny i jak to w takich wypadkach, dający większe lub mniejsze rezultaty.
Pamiętaj! Zawsze najpierw wykonuj test reakcji skóry na małym obszarze. Poczekaj 24 godziny, aby zobaczyć, czy masz jakieś reakcje alergiczne.
Domowe środki na redukcję cellulitu
Istnieje kilka popularnych domowych środków stosowanych w leczeniu cellulitu. Są środki lepsze i gorsze i prawdę mówiąc spora ich część to rozdmuchany marketing. Na pewno po pierwsze warto postawić na
Na cellulit – ruch!
Ćwiczenia mogą pomóc zredukować tkankę tłuszczową, co sprawia, że cellulit jest mniej zauważalny. Wybierz program ćwiczeń, który łączy ćwiczenia aerobowe i trening siłowy. Pomoże Ci to spalić tkankę tłuszczową, ujędrnić i zbudować mięśnie. Ciało bardziej umięśnione będzie wyglądać i czuć się gładsze i jędrniejsze.
Utwórz procedurę ćwiczeń, która koncentruje się na obszarach ciała podatnych na cellulit.
Na cellulit – specjalne masaże
Mówi się, że właściwa technika masażu stymuluje przepływ krwi i limfy, usuwa martwe komórki skóry i stymuluje wzrost nowych komórek. Może wspierać detoksykację i stymulować układ nerwowy.
Użyj odpowiedniej rękawicy lub szczotki do ciała, aby delikatnie wygładzić suchą skórę (ok. 5 minut).
Świetnym rozwiązaniem jest intensywnie peelingująca rękawica Kessa. Po regenerującym i oczyszczającym masażu z użyciem kessy skóra jest nie tylko jedwabiście gładka, ale przede wszystkim przygotowana do aplikacji olejku czy balsamu antycellulitowego. Masaż powinno się zacząć od stóp idąc w górę. Stosuj długie pociągnięcia lub ruchy okrężne. Najlepiej zrobić to przed kąpielą lub prysznicem.
Ziarna kawy
Używanie fusów kawy jako eksfoliatu jest popularnym sposobem usuwania martwych komórek, pobudzania wzrostu nowych komórek i napinania skóry. Fusów z kawy można używać samodzielnie lub mieszać z olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Delikatnie pocieraj papką dotknięty cellulitem obszar przez kilka minut. Możesz także spróbować pozostawić mieszaninę na skórze przez 10 minut przed spłukaniem.
Jeśli nie masz ochoty bawić się w kosmetyczkę, a przy okazji mieć powód do sprzątania całej łazienki, możesz skorzystać z gotowych rozwiązań:
Może to być np. Peeling kawowy Miodowa Mydlarnia z woskiem pszczelim, olejem makadamia, cynamonem i ekstraktem z zielonej herbaty. Peeling stworzono na bazie mocnego maceratu kawy naturalnej w oliwie z oliwek.
Organiczny peeling do ciała, modelujący na bazie naturalnych i organicznych składników, zawierający m.in. organiczny ekstrakt z imbiru. Ujędrnia i napina.
Ciekawą propozycją jest TUVA SIBERICA – modelujący peeling na bazie ekstraktów dziko rosnących oraz pochodzących z farm Tuvy roślin. To 98,5% składników pochodzenia naturalnego, w tym lecznicze błoto ze słonego jeziora Dus-Hol oraz jagody jałowca.
Jeśli szukasz czegoś na wskroś eko, spodoba ci się propozycja peelingu FLORA SIBERICA – oprócz ziół i naturalnych składników takich jak syberyjska jarzębina, produkt ma szereg certyfikatów: certyfikat ECOCERT, włoski certyfikat ICEA Eco Bio Cosmetics i standard COSMOS.
Ocet jabłkowy
Spożywanie octu jabłkowego może pomóc w odchudzaniu ponieważ:
- pobudza krążenie
- poprawia odporność organizmu
- wspomaga pozbywanie się nadmiaru wody
- przyspiesza spalanie tłuszczu
- pomaga uniknąć efektu jojo
Ocet jabłkowy na cellulit – jak używać?
Do szklanki wody wlej 2 łyżki octu jabłkowego, wymieszaj i… gotowe. Miksturę wypijaj najlepiej bezpośrednio po posiłku lub na czczo. Pierwsze efekty powinniśmy zauważyć po tygodniu. Jeśli masz dużą nadwagę, pij mieszaninę lub sam ocet jabłkowy 3 razy dziennie (na czczo, po obiedzie i przed snem).
Taka kuracja octem jabłkowym powinna trwać maksymalnie kilkanaście dni. Następnie należy zrobić tydzień przerwy i znowu można wrócić do kuracji. W czasie stosowania kuracji trzeba pamiętać o tym, aby pic więcej wody (detoksykacja wymaga większej ilości wody).
Możesz też zrobić okład używając roztworu równych części octu jabłkowego i wody i nałożyć na skórę dotkniętą cellulitem.
Zmiana stylu życia
Twoja dieta może wpływać na cellulit, dlatego ważne jest, aby była zrównoważona i zdrowa. Zmniejsz ilość przetworzonych i wysokosłodzonych produktów spożywczych, które mogą prowadzić do gromadzenia się toksyn i tłuszczu w organizmie (patrz wyżej) oraz zwiększ spożycie błonnika.
Odwodnienie może spowodować że cellulit będzie bardziej zauważalny
Woda oczyszcza twoje ciało usuwając z niego toksyny, które mogą powodować cellulit. Zrób wszystko, aby zwiększyć spożycie wody. Zaleca się, aby kobiety piły co najmniej 9 filiżanek wody dziennie. Jeśli zapominasz o piciu wody w trakcie dnia, zainstaluj aplikację, która będzie ci o tym przypominać.
Detoksykacja organizmu może pomóc w zminimalizowaniu cellulitu
poprzez zmniejszenie nagromadzonych toksyn, które przyczyniają się do powstawania cellulitu. Postaraj się wyeliminować lub znacznie zmniejszyć ilość toksyn, które wprowadzasz do organizmu. Zrób to poprzez dietę i nowy styl życia. Obejmuje to też unikanie takich rzeczy jak palenie i picie alkoholu (alkohol niszczy łączenia kolagenowe!)
Co teraz?
Najpierw skup się na naturalnych i niedrogich sposobach leczenia cellulitu. Regularne ćwiczenia i zdrowa, zbilansowana dieta mogą pomóc w zmniejszeniu jego wyglądu.
Oleje
To bardzo naturalny wybór jeśli główną bronią w walce z pomarańczową skórką ma być masaż. Dają odpowiedni poślizg, zapewniając tym samym poprawne wykonanie masażu i ochronę naskórka. Do tego dochodzą właściwości pielęgnujące i zwalczające pomarańczową skórkę. Naturalne olejki są wyśmienitym komponentem kuracji antycellulitowych.
W tej kategorii na uwagę zasługuje FUSHI Really good cellulite oil. W składzie znajduje się m.in. wąkrota azjatycka – mistrzyni usprawniania krążenia. Jest w nim też szereg składników wspomagających uzyskanie gładszej i ujędrnionej skóry jak olejek z zielonej kawy, olej z kiełków pszenicznych, witamina E, brzoza cukrową oraz oczyszczający olejek eteryczny grejpfrutowy.
Balsamy
Balsamy antycellulitowe mają to do siebie, że w efekcie końcowym zwykle okazują się zwykłym kremem. Jeżeli jesteś fanką alg, możesz wypróbować RESIBO Specjalistyczny balsam ujędrniający, który w swym składzie ma ekstrakt z jednokomórkowej algi Tisochrysis lutea. Poza tym producent dodał też olej z nasion chia oraz masło mango, co wpywa na nawilżenie skóry. Natomiast typowe działanie antycellulitowe powinno polegać na docieranie do sedna problemu w głębszych partiach skóry. O takim balsamie opowiem poniżej, bo stanowi on część całej kuracji.
Kuracje
Kuracja Antycellulitowa (na 40 zabiegów) zapewnia
- aktywną likwidację pomarańczowej skórki, działając od głębszych warstw skóry,
- zmniejsza również rozstępy dzięki obecności skutecznego składnika, jakim jest Liporeducyl® – pobudza lipolizę, dzięki czemu dochodzi do aktywnego rozkładu tłuszczu w tkankach tłuszczowych. W efekcie obwód ud i pośladków stopniowo ulega zmniejszeniu, a skóra nabiera wyjątkowej jędrności.
Główną gwiazdą jest tu kolagenowe Serum wyszczuplające do ciała (chcesz zniżkę? – skontaktuj się) – absolutny mistrz wykorzystujący High Biotechnology oraz komponenty dermokosmetyczne. Preparat ten:
- pobudza proces lipolizy, która rozkłada tłuszcz w komórkach oraz pobudza mikrokrążenie, aby zwiększyć drenaż tkanek i usunąć nagromadzone toksyny.
- Uderza w podstawy tworzenia się „skórki pomarańczowej.
- Zapobiega powstawaniu nowej tkanki tłuszczowej (zmniejszenie możliwości magazynowania tłuszczu).
Balsam jest bardzo wydajny, ma postać gęstego jogurtu greckiego i kolor i zapach cappuccino.
LIPOREDUCTYL®: penetruje naskórek i umożliwia dotarcie aż do najgłębszych warstw skóry dzięki bogatej kompozycji szczególnie aktywnych substancji zamkniętych w liposomach. W skład tej kompozycji wchodzą:
- kofeina
- escyna
- L-karnityna
- trójpeptyd glicyna-histydyna-lizyna
- wyciąg z ryszczyka kolczastego
- jod
- wyciąg z bluszczu pospolitego
- wyciąg z Centella Asiatica – stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny
- HYDROMANIL: roślinny komponent nawilżający
- olej z ogórecznika – łagodzi wszelkie podrażnienia oraz wspomaga regenerację skóry przeciwdziałając jej przedwczesnemu starzeniu
- WITAMINA E
Regularne stosowanie preparatu przynosi efekty w postaci redukcji:
- masy ciała
- nadmiernej ilości pozakomórkowej wody
- obwodu ud i pośladków
- widoczności „skórki pomarańczowej”
- poprawy mikrocyrkulacji, czyli zmniejszenie widoczności „pajączków”
- znacznej poprawy nawilżenia, gęstości i elastyczności skóry
Dostępne są WYNIKI BADAŃ APLIKACYJNYCH, które potwierdzają skuteczność preparatu.
A gdy masz ochotę, aby ktoś inny zajął się twoją skórką pomarańczowa… lub po prostu cię na to stać (zwykle kuracje takie to koszt rzędu nawet kilku tysięcy złotych), możesz zapoznać się z
procedurami medycznymi zmniejszającymi cellulit
Poniższe procedury medyczne mogą być wykonywane przez lekarza, dermatologa lub wykształconego w tym kierunku kosmetologa. Fachowiec taki pomoże c też najpierw ustalić, które leczenie jest dla Ciebie najlepsze.
Kriolipoliza
CO TO JEST?: inaczej CoolSculpting – nieinwazyjna procedura, która usuwa cellulit poprzez zamrażanie komórek tłuszczowych pod skórą. Powoduje to pękanie komórek tłuszczowych, a następnie ich wchłanianie przez organizm. Potrzeba kilku zabiegów.
EFEKTY WIDOCZNE PO: 3 do 4 miesięcy.
Ultradźwięki
CO TO JEST?: nieinwazyjna procedura wykorzystująca fale dźwiękowe do eliminacji tłuszczu w jamie brzusznej i udach. Zaleca się łączenie ultradźwięków z innym zabiegiem na cellulit.
EFEKTY WIDOCZNE PO: 2 lub 3 miesiące.
Terapia falami akustycznymi
CO TO JEST?: działa poprzez wibrowanie tkanki łącznej w obszarach ciała podatnych na cellulit. Pomaga to stymulować i zwiększać produkcję kolagenu, poprawiając wygląd, teksturę i elastyczność skóry.
EFEKTY WIDOCZNE PO: kilku zabiegach
Laserowe i radiowe zabiegi
Te terapie medyczne wykorzystują masaż tkanek z kombinacjami technologii radiowej, światła podczerwonego i energii lasera diodowego w leczeniu cellulitu. Można również zastosować ciepło i zasysanie.
Precyzyjne uwalnianie tkanek wspomagane próżnią
CO TO JEST?: ta procedura rozbija mocne paski pod skórą za pomocą urządzenia zawierającego małe ostrza. Paski są cięte, co pozwala tkance przesuwać się w górę, aby wypełnić wgłębienie skóry.
Efekty mogą być widoczne do trzech lat.
Karboksyterapia
CO TO JEST?: podczas tej procedury tuż pod skórę wprowadza się dwutlenek węgla. Uważa się, że zwiększa to przepływ krwi do tego obszaru, co może pomóc zmniejszyć pojawienie się cellulitu. Może być odczuwalny dyskomfort i tymczasowe zasinienie.
EFEKTY WIDOCZNE PO: 7 do 10 zabiegach.
Mikrodermabrazja
CO TO JEST?: w tym zabiegu wykorzystuje się tlenek glinu lub kryształy soli do złuszczania skóry. Te małe cząsteczki delikatnie złuszczają starzejącą się skórę i stymulują nowe komórki skóry.
EFEKTY WIDOCZNE PO: kilku zabiegach.
Endermologia
CO TO JEST?: to zabieg spa, głęboki masaż, podczas którego skórę unosi się przy użyciu narzędzia podobnego do próżni.
EFEKTY WIDOCZNE PO: kilku sesjach (wyniki mogą potrwać do 12 miesięcy).
Jak widzisz, możliwości walki z niechcianą pomarańczową skórką jest naprawdę dużo. Bez względu na to, czy jest to cellulit na udach z tyłu, czy na brzuchu, oręż jest całkiem spory. Ważne, aby same zabiegi nie były jedynym krokiem jaki podejmiesz w kierunku likwidacji tzw. skóry materacowej. Zmień swój styl życia, a piękna i gładka skóra będzie jedynie wspomnieniem z przeszłości.Czego życzę ci z całego serca 🙂
Masz pytania? Chcesz się podzielic ze mną wątpliwościami, zadać pytanie? Zachęcam do kontaktu.
Źródła:
Emily Cronkleton, What Is Cellulite and How Can You Treat It?
Klinika Mayo w USA: Cellulite
Ashley Mateo, The 3 Sneakiest Foods That Cause Cellulite